MZV za údajně nevýhodných podmínek pronajalo stavbu v Moskvě

Ministerstvo zahraničí za údajně nevýhodných podmínek pronajalo stavební komplex v centru Moskvy. Ozývají se už hlasy, aby ministr zahraničí Jan Kavan odstoupil. Společnost Český dům, která má budovy pět let spravovat, není v Rusku registrována.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O její zaměstnance i účet se proto stará český zastupitelský úřad. Firma proto může odebírat zboží, které nebylo procleno a zdaněno, což je proti mezinárodním úmluvám a zákonům. O těchto skutečnostech informovalo dnešní vydání deníku Mladá fronta DNES. Šéf společnosti Český dům Stanislav Brei Českému rozhlasu řekl, že kauzu považuje za uměle vytvořenou. Myslí si, že je vytvořená za účelem diskreditace určitých osob a souvisí s blížícím se sjezdem sociální demokracie. Článek otištěný v Mladé frontě považuje za účelový a založený na nepravdivých a polopravdivých tvrzeních.

Bývalý šéf kabinetu ministra zahraničí Josefa Zielence a současný poslanec za Unii svobody Michal Lobkowitz vidí celý problém především v tom, že Kavanův resort postupoval v rozporu s platnými normami - nejen s interními, ale i s obecně platnými předpisy. Podle Lobkowitze může mít věc něco společného i s budoucím sjezdem sociální demokracie. Řekl také, že pokud Kavan záležitost dostatečně nevysvětlí, nepochybně by odstoupit měl.

Ministr Jan Kavan připustil formální nedostatky ve smlouvě uzavřené českým ministerstvem zahraničí s akciovou společností Český dům. Smlouva však podle něj v žádném případě neporušuje mezinárodní úmluvy a ruská strana vůči činnosti Českého domu v Moskvě žádné výhrady nemá. Ministr Kavan to Českému rozhlasu potvrdil s tím, že výhrady ani jednoho z auditů nejsou ale k věcné stránce smlouvy.

Kavan také připustil, že ze smlouvy téměř jistě zmizí ustanovení o předkupním právu společnosti Český dům na provozované budovy.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Marek Hejduk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme