Na 3000 mužů a chlapců bylo znásilněno během války v Bosně, takřka se o tom nemluví

Sexuální násilí, kterým si prošli mnozí chlapci a muži během války v Bosně a Hercegovině, je po více než 20 letech od konce války tabuizováno. Podle zprávy Williamsova institutu Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) bylo přitom během války v letech 1992 až 1995 znásilněno asi 3000 chlapců a mužů, informoval zpravodajský web Balkan Insight.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O znásilňování mužů během války v Bosně se takřka nemluví. Podle institutu jich přitom bylo na 3000.

O znásilňování mužů během války v Bosně se takřka nemluví. Podle institutu jich přitom bylo na 3000. | Zdroj: Pixabay

„Sexuální násilí vůči mužům a chlapcům, jež bylo spojeno s konfliktem, zůstává jednou z nejméně zdokumentovaných oblastí hrubého porušování lidských práv, které se odehrávalo," stojí ve zprávě Williamsova institutu.

Hlavním důvodem, proč se tomuto násilí nevěnuje tolik pozornosti, je podle zprávy skutečnost, že část společnosti tuto minulost popírá a mnoho obětí násilí svůj případ neohlásilo. Stigma spojené se znásilněním a strach ze zostuzení jsou důvody, proč některé oběti znásilnění neoznámily, a bosenské zákony podle zprávy k řešení těchto incidentů nestačí.

Bosna 25 let od války: Mladí odcházejí a politici se zabývají minulostí

Číst článek

Policisté prý nemají patřičné školení k vyšetřování podobných případů a u soudců a soudních znalců je problém s citlivostí vůči obětem sexuálního násilí a ochranou jejich soukromí v průběhu vyšetřování a soudních stání.

Dalším problémem je podle zprávy skutečnost, že celistvá databáze válečných přeživších obětí sexuálního násilí neexistuje.

„Většina nahlášených případů se odehrála ve vazbě či v koncentračních táborech, v nichž byli civilisté drženi v otřesných podmínkách, byly však zdokumentovány i případy, kdy byli muži znásilněni během rabování, domovních prohlídek a výslechů," uvádí zpráva.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii podle Williamsova institutu k ustanovení, že znásilňování představuje porušení „zákonů a zvyklostí války" a je zločinem proti lidskosti, sice přispěl, přesto však sexuální násilí vůči chlapcům a mužům během války v Bosně a Hercegovině bývá příliš často popíráno.

Občanská válka v Bosně a Hercegovině byla nejkrvavější kapitolou rozpadu Jugoslávie. Během více než tří let si vyžádala na 100 000 mrtvých a statisíce lidí musely opustit domovy. Jedním z impulsů k vypuknutí konfliktu bylo referendum o nezávislosti republiky, uspořádané na přelomu února a března 1992. Hlasování, jehož výsledky byly vyhlášeny 3. března 1992, totiž bojkotovali bosenští Srbové, kteří tvořili třetinu obyvatel země. Nedlouho poté, co se voliči rozhodli pro samostatnost, vypukly v Bosně první potyčky, které brzy přerostly v občanskou válku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme