Na americkou základnu v Sýrii mířilo pět raket z Iráku. ‚Je to pouze začátek,‘ varují irácké milice

Z iráckého města Zumár bylo v neděli večer na americkou základnu v severovýchodní Sýrii odpáleno nejméně pět raket, napsala agentura Reuters s odvoláním na dva irácké bezpečnostní zdroje. Podle nejmenovaného amerického představitele nezpůsobil úder mezi americkými vojáky žádné oběti. Agentura Reuters poukazuje, že jde o první útok proti americkým silám v oblasti od února, kdy Íránem podporované skupiny útoky proti Američanům zastavily.

Bagdád (Aktualizováno: 7:42 22. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí bojovníci oslavují vítězství poté, co se jim povedlo obsadit město Rawa

Do oblasti místa útoku byly vyslány irácké jednotky (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Irácká šíitská milice Katáib Hizballáh v pondělí oznámila, že se rozhodla obnovit útoky na americké síly, jelikož po Súdáního návštěvě USA nevidí posun v jednáních o odchodu amerických vojáků z Iráku. „Co se stalo před chvíli, je pouze začátek,“ uvedla s odkazem na nedělní útok.

O útocích USA na cíle v Sýrii a Iráku bude jednat Rada bezpečnosti OSN. Sejde se v pondělí

Číst článek

Incident se odehrál den po návratu iráckého premiéra Muhammada Súdáního ze Spojených států, kde se setkal s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Nejmenovaný americký armádní představitel agentuře Reuters potvrdil, že směrem na americkou základnu v Sýrii bylo vypáleno nejméně pět raket. Podle něj však raketový útok na základnu selhal a nezpůsobil žádné oběti mezi americkými vojáky. Vojenská koalice vedená Spojenými státy pak letecky zaútočila na místo, ze kterého byly rakety odpáleny, dodal představitel.

Dva bezpečnostní zdroje a vysoce postavený představitel irácké armády uvedli, že v pohraničním městě Zumár bylo zaparkováno malé nákladní auto s raketometem. Podle armádního představitele vůz začal hořet po výbuchu neodpálených raket a ve stejnou dobu, kdy se na obloze objevily bojové letouny.

„Nemůžeme potvrdit, že vůz bombardovala americký bojová letadla, dokud to nevyšetříme,“ řekl vojenský představitel pod podmínkou zachování anonymity.

Pátrací operace

Do oblasti byli vysláni iráčtí vojáci a úřady zároveň zahájily pátrání po pachatelích, kteří z místa uprchli v jiném vozidle, řekl Reuters nejmenovaný bezpečnostní činitel ze Zumáru.

Křižovatka kultur, náboženství i střetávání mocností. Blízký východ lepší nebude, míní arabistka

Číst článek

Irácký úřad zodpovědný za šíření bezpečnostních informací uvedl v prohlášení, že irácké síly zahájily rozsáhlou pátrací operaci v blízkosti syrských hranic, a slíbil, že pachatele postaví před soud.

Armádní představitel Reuters sdělil, že irácká armáda komunikuje se představiteli mezinárodní vojenské koalice v Iráku a že první závěry vyšetřování nasvědčují tomu, že vůz byl zasažen ze vzduchu.

Incident přichází den poté, co iráckou základnu asi 50 kilometrů jižně od Bagdádu otřásla exploze, při níž zemřel jeden člověk.

Základnu, kde došlo k výbuchu, využívají takzvané Lidové mobilizační síly (PMF), které sdružují několik desítek militantních skupin, většinou proíránských, a jsou formálně součástí irácké armády. Irácká armáda uvedla, že v době výbuchu v okolí základny nezaznamenala dron ani bojové letadlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme