Na atolu Kwajalein protiraketový radar nikoho neděsí

Američtí radaroví experti žijí hned vedle tichomořského protiraketového radaru dlouhodobě i se svými rodinami. Podle nich je to důkazem, že protiraketový radar je v jeho okolí neškodný. Na ostrově Kwajalein v Mikronésii představili novinářům zástupce firmy Raytheon, která radiolokátor postavila, provozuje a v případě přestěhování radaru do Česka provozovat bude.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

velká radarová anténa na ostrůvku Altair

velká radarová anténa na ostrůvku Altair | Foto: Kwai Web

Důkazem je podle nich to, že s rodinami na atolu v těsné blízkosti zařízení radaroví experti dlouhodobě bydlí. Přímo na radarové základně na Marshalových ostrovech to ověřoval zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Civilní inženýři, kteří na výběžku ostrova Kwajalein u radaru pracují, nebo ho stavěli, Českému rozhlasu řekli, že kdyby měli jakékoliv pochybnosti o bezpečnosti radaru, nebrali by na tento atol své rodiny s dětmi na několik let. To samé platí o rodinách příslušníků americké armády. Mezi zdejšími pracovníky jsou lidé, kteří žijí na radarové základně 25 i 30 let, vojáci se tu střídají s rodinami po dvou letech a civilní pracovníci armády po pěti.

Na pobřeží ostrova přímo pod radarem si ve vzdálenosti asi padesáti metrů od radaru dělají za jeho provozu radaroví inženýři pikniky se svými manželkami a dětmi. Vedoucí radarového projektu plukovník John Fellows na Kwajaleinu Českému rozhlasu řekl, že on sám při ostrých cvičeních chodí před radar, aby na obloze sledoval vracející se části raket, které padají do oceánu.

Vojáci a zaměstnanci americké základny na atolu Kwajalein chodí k radaru na golf a také běžecká trasa při sportovních aktivitách vede poblíž radiolokátoru. Těchto sportovních aktivit v těsné blízkosti radaru se účastní také rodiny osazenstva základny. Američané to českým novinářům ukázali jako další důkaz toho, že ani za plného ostrého provozu tohoto velkého radaru není okolo samotného zařízení žádný plot, zátarasy ani ochranná zóna.

Na devíti jamkovém golfovém hřišti kilometr od cípu ostrova Kwajalein, kde dodnes vysílá budoucí radar pro Česko, pravidelně odpaluje míčky a prochází se po greenech některý z 500 členů zdejšího golfového klubu. Golfové hřiště v sousedství přistávací dráhy letiště je na atolu od roku 1962 a ani po uvedení radaru do provozu v roce 1998 se režim hřiště nezměnil.

radar protiraketového systému | Foto: MDA USA

V provozu je sedm dní v týdnu od svítání do svítání. "Nemáme jakýkoliv problém přivést sem rodinu," říkají vojenští i civilní experti, kteří se podílejí na testování a provozu radaru a mají k dispozici aktuální data. Žádné zdravotní problémy podle Američané na atolu Kwajalein nikdo v souvislosti s radarem po dobu jeho provozu neměl.

Protiraketový radar by měl stát v Česku ve vojenském prostoru nedaleko obce Míšov na Plzeňsku. V Polsku má být silo s desítkou protiraketových střel. Referenda nebo ankety se kvůli americkému radaru v Brdech konaly už v řadě měst a obcí na Rokycansku, Plzeňsku, Příbramsku a Berounsku. Výsledky hlasování byly vždy jasně proti radaru. Plán USA se nezamlouvá ani širší veřejnosti. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění jsou proti základně více než dvě třetiny občanů. Pokud by bylo zařízení začleněno do systému NATO, bylo by proti sice méně lidí, stále by to však bylo více než polovina.

Opoziční sociální demokraté a komunisté chtějí, aby se o případné stavbě hlasovalo v referendu. Hlavní vládní strana ODS naopak soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu. Zelení by na podporu radaru přistoupili, pokud by v budoucnu zařízení spadalo pod NATO.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme