Na Austrálii udeřil ničivý cyklón

Na severovýchod Austrálie, sužovaný nedávno ničivými povodněmi, se valí další přírodní pohroma. Extrémně silný cyklón Yasi, který se zformoval nad Tichým oceánem, už udeřil na severní pobřeží státu Queensland u města Mission Beach. Podle prvních svědectví tam živel strhával střechy domů, desítky tisíc domácností se už ocitly bez elektřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ničivý cyklon udeřil na severovýchod Austrálie | Zdroj: ČTK

Podle meteorologů může být Yasi nejničivější bouří v dějinách země. Zvlášť devastující je asi třicetikilometrový střed cyklónu, který má pustošit území mezi městy Cairns a Townsvile.

Tisíce lidí se před příchodem vichru provázeného lijáky i vlnobitím zabarikádovaly v domovech, další uprchli do evakuačních center.

Australské úřady se samozřejmě snaží evakuovat všechny obyvatele z nejvíce postižených oblastí Z nemocnice v Cairnsu už včera přesunuly stovky pacientů do bezpečnějšího Brisbane. Běžní občané jsou pak stěhováni do záchranných center nebo velkých hotelů. Podle informací z místa to je už více než 10 tisíc lidí. Někteří Australané si proto stěžují, že jsou evakuační centra přeplněná a volí raději zůstat doma. S tím ale nesouhlasí policie a nutí některé k přesunu násilím.

Většina obchodů, restaurací a podniků byla uzavřena. Nevyhnulo se to ani dolům na měď a uhlí, což jistě značně ovlivní vývoz těchto surovin.

V roce 1974 zažilo australské město Darwin cyklón Tracy, který byl mnohem slabší. Přesto tehdy přišlo o život přes sedm desítek lidí.

Jan Prokeš, Kateřina Procházková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme