Na Bali se probudila sopka Mount Agung. Před nebezpečím uprchlo přes 35 tisíc lidí

Na Bali úřady evakuovaly již přes 35 tisíc lidí kvůli probouzející se sopce. Vystěhovat se musejí obyvatelé v okruhu 12 kilometrů od hory Mount Agung, kterých je však podle úřadů až 80 tisíc. Seismologové již viděli unikat sirné plyny a lávu a znepokojuje je sílící chvění, které naznačuje blízký výbuch. Guvernér Bali Mangku Pastika proto vyhlásil stav přírodní katastrofy. Při poslední erupci před 54 lety zabila sopka přes 1000 lidí.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Agung | Foto: Darren Whiteside | Zdroj: Reuters

Podle geologů může vulkán každou chvíli vybuchnout. Za den zaznamenají seismografy až 300 otřesů. Indonéská vulkanická observatoř proto v okolí sopky vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení. Šéf observatoře Gede Suantika popsal australskému serveru News, že se na špičce sopky objevují známky blížícího se výbuchu.

Indonésii došla trpělivost s nelegálním rybolovem. Rybáře deportují, z lodě udělají cvičný terč

Číst článek

„V 6 hodin ráno jsme zaznamenali oblaka síry vystupující z kráteru. To jsme nikdy předtím neviděli. Ten šedivý kouř vystoupal až do výšky 200 metrů,“ řekl Suantika.

Krátce na to informovala balijská agentura pro řešení katastrof, že už viděla ze sopky vytékat lávu. Turistické letoviska však prý v přímém ohrožení nejsou.

Mount Agung naposledy vybuchla před více než 50 lety. Při neštěstí zemřelo přes jeden tisíc lidí.

Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme