Na Bali se rozhoduje, jak se postavit klimatickým změnám

Na indonéském ostrově Bali začala konference OSN o změnách klimatu. Představitelé 192 zemí světa mají během nadcházejících 11 dnů připravit náhradu za Kjótský protokol, který vyprší v roce 2012. Nový dokument by měl zavázat ke snížení emisí skleníkových plynů do poloviny století o 50 procent, očekává se, že dohoda by mohla být dokončena do dvou let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příspěvek Greenpeace ke konferenci o klimatických změnách na Bali | Foto: AFP

Vědci už k probíhajícím změnám řekli své, nyní jsou na tahu politici. Takový je vzkaz z Bali, kam se postupně sjíždějí představitelé zemí z celého světa, ale také známí umělci a politici podporující boj proti klimatickým změnám, mezi nimi i někdejší americký viceprezident Al Gore.

Účastníci konference dnes přivítali rozhodnutí nové australské vlády ratifikovat Kjótský protokol, i když se ho Canbeře nepodaří splnit. V současnosti jsou tak jedinou vyspělou zemí, která ho ještě nepřijala, Spojené státy.

Washington argumentuje tím, že se mezinárodní závazky na snižování emisí skleníkových plynů nevztahují na rozvojové země, především Čínu, která je v současnosti na 2.místě v množství vypouštěných plynů a brzy předstihne právě i Spojené státy.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme