Na Bali začala největší konference OSN o změnách klimatu v historii

Představitelé 190 zemí světa připravují náhradu za Kjótský protokol, který vyprší v roce 2012. Dokument, jehož podpisem a ratifikací se jednotlivé země zavázaly snížit v letech 2008 až 2012 emise skleníkových plynů o 5,2 procenta pod úroveň z roku 1990, má být nahrazen dohodou, ke které by se měly připojit i současní největší znečišťovatelé v čele s Čínou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bali - indonéský ministr životního prostředí Rachmat Witoelar na konferenci o změnách klimatu

Bali - indonéský ministr životního prostředí Rachmat Witoelar na konferenci o změnách klimatu | Foto: AFP

Kjótský protokol, který byl přijat před deseti lety, postupně schválilo 141 států, které dohromady produkují 61 procent z celkového množství vypouštěných skleníkových plynů, mezi nimi metanu, oxidu dusného či fluoridu sírového. Změny klimatu ale postupují podle vědců z Mezivládního panelu OSN mnohem rychleji a je nutné přijmout radikální opatření vedoucí ke snížení emisí.

Tlak se dá očekávat zejména na Čínu, která je v současnosti na 2.místě v množství vypouštěných plynů a brzy předstihne i Spojené státy. Peking se brání tím, že je stále v rozvojové fázi a růstu ekonomiky dává přednost před ochranou životního prostředí.

Na druhé straně další významný znečišťovatel - Austrálie - slibuje díky výměně vlády změnu. Předchozí kabinet premiéra Johna Howarda totiž Kjótský protokol nepřijal.

Českou republiku bude na Bali reprezentovat vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme