Na Baltu už probíhají přípravy na letní sezonu. Ožívá i poloostrov Hel

Po dlouhé a šedivé zimě se dočkali jara i na baltském pobřeží. Obloha jak vymetená a čilé vodní ptactvo se ohřívá v paprscích jarního sluníčka. Rybářské lodě připlouvají a odplouvají a na první turisty se připravují podnikatelé všeho druhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západ slunce na poloostrově Hel

Západ slunce na poloostrově Hel | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Maciej Biechowski je pětatřicátník s veselýma očima, vlněnou čapkou na hlavě a lehce zarostlými tvářemi, zdravě ošlehanými baltickými větry. Už osm let na poloostrově Hel provozuje školu jachtingu.

„Je to pro mne především vášeň, která se stala živností a prací. Přibývá lidí, kteří se chtějí naučit jachtařit. Daří se nám, podnikání se rozvíjí,“ říká Biechowski.

Plná turistická sezona začíná sice na Baltu až v červnu, pro Macieje ale práce začala už teď v březnu.

„Protože jsme jachtařskou školou, začínáme o hodně dřív. Hodně lidí si chce udělat potřebné dokumenty včas, aby byli připraveni na sezonu a mohli si to užít. Takže otevíráme kurzy už na začátku dubna. A proto teď umýváme lodičky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Podnikatelé na baltském pobřeží se začínají připravovat na příjezd turistů. Téma Víta Pohanky

Maciej Biechowski pochází z Gdyně, která je odsud vzdálená asi 60 kilometrů. Město Jastarnia ale nabízí pro jeho podnik lepší podmínky.

„Přístav je velký, dá se tady dobře manévrovat na plachetnici i motorové lodi. Může tu současně cvičit hodně jacht. A Jastarnia je navíc turistické středisko. Po výuce se dá zajít do restaurace, na pláž nebo se projít po pobřeží. Lidé sem rádi přijíždějí,“ dodává.

Není ovšem sám, kdo má na samém začátku jara plné ruce práce.

Paní Božena Budziszová a její manžel Marek pilně umývají okna a uklízejí v malém rodinném penzionu, protože se blíží velikonoce a tedy návštěvníci. A že jich letos bude zase o něco víc než loni, o tom nepochybují.

„Hel je krásné místo. Někdo říká, že tady Polsko začíná, jiní, že tady končí. Jsou tady ale hlavně pěkné turistické stezky v lese, pláže i muzea. Takže vás sem srdečně zveme,“ láká paní Božena.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme