Na Baltu vrcholí cvičení NATO Baltops, pěchota se vylodí na polském pobřeží

Polsko dnes zažije vylodění elitních jednotek několika zemí. Na Baltu totiž vrcholí cvičení NATO Baltops, kterého se účastní námořníci a vojáci 19 zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení Baltops se účastní několik členských i partnerských zemí NATO (ilustrační foto)

Cvičení Baltops se účastní několik členských i partnerských zemí NATO (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Budíček pro americké námořníky zazněl v 6 hodin ráno. Na vlajkové lodi San Antonio se spí v hromadných ložnicích s třemi palandami nad sebou. Nic příjemného pro někoho, kdo by trpěl klaustrofobií.

Cestou po lodi musí člověk zvládat neuvěřitelný počet schodů. A právě schodiště, kovové průlezy a kluzká podlaha jsou na takové námořní lodi nejčastějším důvodem zranění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na vojenské cvičení zaznamenal na lodi San Antonio s miikrofonem Českého rozhlasu zpravodaj Vít POhanka

„Většinou jsou to poranění kostí a svalů. To víte, chodit pořád po těch schodištích často v okovaných botách, to si vybere svou daň,“ vysvětluje v ošetřovně službu konající lékař, poručík Swapnel Sharma.

„Jinak tady řešíme nejčastěji bolesti zad, krční páteře nebo kloubů. A tady máme zubní ordinaci, kde se plombují a trhají zuby,“ ukazuje lékař.

V hlubinách lodi je i úložiště nákladních aut, obrněných transportérů, jeepů a další techniky. Je tam i vznášedlo, kterým se dá na pevninu přepravit až 75 tun náklad při jedné cestě.

To znamená, že uveze i dva plně naložené nákladní vozy, tank typu Abrams a několik obrněných transportérů.

"Služby jsou dlouhé, pořád něco cvičíme a musíme se učit. Technika se mění a vylepšuje. To je pořád stejné a to se o tyhle krasavice starám už 11 let,“ říká mechanik 1. třídy Juan Peréz.

Pro něj, stejně jako další tisíce lidí v uniformě z téměř 20 zemí, je cvičení Baltops 2015 vyvrcholením nudných příprav.

Pro země, jako je Polsko a Pobaltské republiky, je to ale po ruské anexi Krymu a agresi na východě Ukrajiny důležitá ukázka toho, že nejsou samy.

Vít Pohanka, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme