Na Blízkém východě pokračují jednání o zmírnění napětí

Americký ministr zahraničí Colin Powell jednal v Jordánsku o dosavadních výsledcích své diplomatické mise s králem Abdalláhem II. Přes včerejší dohodu o úplném zastavení palby dnes Palestinci ostřelovali z minometů židovské osady v pásmu Gazy. Při útoku měli zranit pět vlastních lidí, když jedna ze střel omylem dopadla na palestinské území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, podle palestinských zdrojů došlo ke zranění Palestinců v důsledku střelby z izraelského tanku. Druhá strana ale tuto verzi odmítá. Americký ministr zahraničí Colin Powell mezitím jednal v jordánském Ammánu s králem Abdalláhem II. Obsahem rozhovorů byly výsledky včerejších jednání s izraelskými a palestinskými představiteli. Izrael a palestinská autonomie se včera dohodly na týdenním úplném zastavení palby. Poté by mělo následovat šestitýdenní období zklidňování napětí. Teprve pak by postupně začala realizace závěrů Mitchellovy komise. Podle některých pozorovatelů ale byla tato dohoda možná jedině proto, že šéf americké diplomacie při setkání s Jásirem Arafatem souhlasil s vysláním mezinárodních pozorovatelů, jak to požadují Palestinci. Později ale řekl, že je to pouze na dohodě obou stran. Podle analytiků v oblasti tak palestinský prezident přišel o úspěch, který by mu umožnil násilí zablokovat.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme