Na boj s ptačí chřipkou svět vynaloží téměř dvě miliardy dolarů

K potlačení ptačí chřipky jsou třeba miliony dolarů a větší osvěta. Takové jsou závěry mezinárodní dárcovské konference, která dnes skončila v Pekingu. O společném postupu proti tomuto virovém onemocnění se radili zástupci devíti desítek států a 25 mezinárodních organizací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

účastníci dárcovské konference | Zdroj: ČTK

Jedna miliarda a 900 milionů dolarů - takovou částku se účastníci setkání zavázali poskytnout na boj s virem ptačí chřipky. Podle Světové banky je to suma nutná k přípravě na případnou pandemii. Nezahrnuje přitom vakcíny pro lidi, ty má Světová zdravotnická organizace zajistit odděleně.

"Mějte na paměti, že v případě pandemie, na kterou nejsme připraveni, je v porovnání s lidskými a ekonomickými ztrátami každá suma zanedbatelná," uvedl při zahájení konference generální tajemník OSN Kofi Annan.

Experti upozorňují, že nákaza se šíří především v chudých zemědělských oblastech. Peníze by měly pomoci zlepšit zdravotní a veterinární služby a zajistit prevenci a osvětu. Nejčastějšími oběťmi jsou děti a ženy. Světová banka uvedla, že 45 procent peněz bude využito v jihovýchodní Asii, zbytek půjde do Afriky a na Blízký východ.

Podle oficiálních zdrojů se smrtelným virem H5N1 nakazilo téměř 150 lidí v šesti zemích světa. Více než polovina nemoci podlehla.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme