Na bostonském maratonu došlo ke dvěma explozím, nejméně dva lidé zemřeli

V cílové rovince maratonu v americkém Bostonu došlo k dvěma explozím. Na místě podle amerických zpravodajských televizí zůstali nejméně dva mrtví a na sto zraněných. Bostonská policie také potvrdila třetí výbuch v knihovně J. F. Kennedyho. Odsud nejsou oběti ani zranění hlášeni. Výbuch s explozemi na maratonu podle policie patrně nesouvisí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V cíli bostonského maratonu došlo ke dvěma explozím | Foto: Twitter, David L. Ryan

Dva výbuchy na trase maratonu po sobě následovaly po 15 sekundách, první byl těsně za cílovou čárou a druhý před hotelem Lenox.

Mnoho lidí bylo zraněno létajícími střepy z výkladních skříní a z oken, která se při explozi vysypala.

Reportér televizní stanice Fox popsal, jak viděl zdravotníky odnášet několik obětí s utrhanými končetinami. Podle Fox News výbuch zabil nejméně tři lidi, CNN zatím informovala o dvou mrtvých a 22 zraněných. Podle některých informací ale bostonské nemocnice hlásí sto zraněných.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Bostonu informoval před půlnocí středoevropského času na Radiožurnálu přímo z místa profesor Igor Lukeš

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Na místě už jsou kromě hasičů, záchranářů a policie i agenti FBI, kteří zjišťují typ výbušniny, stopy i možné motivy útočníků.

Podle spolupracovníka ČRo ve Spojených státech Dušana Neumanna byl zaregistrován další výbuch, ale policie upozornila, že šlo o kontrolovaný výbuch podezřelého objektu, takže se nejednalo o další teroristický útok.

"Celou policejní akci ztěžuje panika, která po výbuších vznikla. Mnoho lidí z místa uteklo a zanechali za sebou baťohy a další zavazadla. Policie a národní garda je musí všechny prohledávat jako podezřelé. To celou záchrannou akci zpomaluje," uvedl Neumann.

Maratonu se účastnilo 15 Čechů

Ve startovní listině 117. ročníku Bostonského maratonu figurovalo 15 českých běžců. Podle generálního konzulátu ČR v New Yorku není dle dostupných údajů mezi českými účastníky bostonského maratonu žádný mrtvý ani zraněný. Závodu se podle organizátorů zúčastnilo takřka 27 000 běžců.

Výbuchy se ozvaly asi 15 minut poté, co do cíle doběhl jeden z českých účastníků maratonu Svatopluk Frölich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bostonského maratonu, kde dva výbuchy zabily a zranily desítky lidí, se zúčastnil také Svatopluk Frelich

„První starost jsem měl o manželku, která čekala v cílové oblasti. Když jsme si zatelefonovali, že je živá a zdravá, tak jsem si oddychl. Pak už jsem se z cílové oblasti snažil dostat někam dál, protože začaly jezdit sanitky, policisti a nastal obrovský mumraj. Je to tam smutné,“ popisuje Frelich, který atmosféru závodu před výbuchem líčí jako nejlepší, kterou kdy zažil.

Policie v Bostonu údajně nalezla další dvě výbušniny a úřady vyzvaly návštěvníky a obyvatele, aby se nepřibližovali k odpadkovým košům.

Americká tajná služba uzavřela krátce po explozích v Bostonu provoz na washingtonské Pennsylvania Avenue u Bílého domu. Příjezdy na frekventovanou komunikaci střeží policejní vozy, okolí Bílého domu ale zůstává turistům přístupné. Městský policejní sbor byl uveden do stavu zvýšené pohotovosti.

Zdenka Turková, Dušan Neumann, pir, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme