Na britské desetilibrové bankovce se nově objeví spisovatelka Jane Austenová

Od roku 2017 by měla mít britská desetilibrová bankovka novou podobu. Vousatou tvář Charlese Darwina na ní vystřídá portrét spisovatelky Jane Austenové. Oznámení Britské centrální banky kromě jiného uklidnilo aktivistky za rovné zastoupení mužů a žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jane Austenová očima sestry Cassandry Austenové | Foto: Hana Hložková

„Centrální banka projevila rozum a cit,“ komentuje rozhodnutí britský ministra financí George Osborne.

Jediný známý portrét autorky románů Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek nakreslila její sestra Cassandra Austenová okolo roku 1810. Jane tehdy bylo přes třicet let.

Rozhodnutí o podobě bankovky bylo jedním z prvních kroků Marka Carneyho ve gunkci guvernéra Britské centrální banky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové podobě desetilibrové bankovky informovala Helena Berková

„Jane Austenová je skvělá volba. Je to jedna z největších postav anglické literatury, oblíbená ve světě, lidé ji stále čtou,“ pochvaluje výběr Carney.

Banka předtím oznámila, že tvář sociální reformátorky Elizabeth Fryové na pětilibrové bankovce vystřídá Winston Churchill. Okamžitě se ozvaly aktivistky, které poukazovaly na to, že na bankovkách budou kromě královny jen samí muži.

„Vnímali jsme ty obavy a rychle jsme na ně zareagovali. Časem bychom ale stejně oznámili, že na desetilibrovce bude Austenová,“ nechal se slyšet zástupce banky.

Na to, jaká tvář je vyobrazena na bankovce, jsou citlivé zejména ženy. „Ženy pracují přece stejně dobře jako muži, takže jsem pro Austenovou,“ souhlasí s novou podobou jedna z Britek.

Oproti tomu některým mužům je to jedno. „Je mi fuk, čí portrét je na bankovce, spíš mě zajímá, kolik těch bankovek mám, jako každého,“ říká Brit.

V České republice rozhoduje o tom, kdo bude na bankovkách vyobrazen, Česká národní banka.

Helena Berková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme