Na britských ponorkách budou moci nově sloužit i ženy
Ženy slouží v armádě Velké Británie poměrně běžně. Některé profese jim ale zatím byly zapovězené. To se teď změní. Nově mohou Britky v námořnictvu sloužit také v ponorkách.
Doposud platil argument, že je pro ženy v ponorkách nepřijatelný obsah oxidu uhličitého. Ten je tam vyšší než v hladinových plavidlech a mělo se za to, že vyšší koncentrace oxidu uhličitého nesou zdravotní rizika. Mají nepříznivý vliv například na plodnost žen.
Odborníci v britském ústavu námořního zdravotnictví ve svém nejnovějším výzkumu ovšem dospěli k závěru, že tato rizika jsou nepodložená. Britský ministr obrany proto rozhodl o zrušení zákazu služby žen v ponorkách.
O nově zrušeném zákazu služby žen na britských ponorkách mluvil na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek
Viceadmirál královského námořnictva Charles Montgomery poznamenal, že ministerské rozhodnutí ženám poskytne stejné příležitosti, jaké mají muži při prosazování svých tužeb a záměru v kariéře v ponorkovém námořnictvu.
Ženy nastoupí na ponorky v roce 2013 do důstojnické služby. Později to bude i v nižších, nedůstojnických pozicích. Zákaz se bude nadále vztahovat jen na těhotné ženy.
Podle ankety polovina rodin námořníků vyjadřuje nad rozhodnutím pochybnosti. V ponorkách třídy Trafalgar je například méně lůžek, než je námořníků. Pochybnosti se týkají také hygieny, mytí, sprchování a úzkého kontaktu námořníků. Podle tradice si například námořníci obracejí spodní prádlo naruby.
Ženy slouží v královském námořnictvu již 20 let.