Na britských ponorkách budou moci nově sloužit i ženy

Ženy slouží v armádě Velké Británie poměrně běžně. Některé profese jim ale zatím byly zapovězené. To se teď změní. Nově mohou Britky v námořnictvu sloužit také v ponorkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ponorka HMS Superb třídy Swiftsure - jedna z těch, které mají plavidla Astute nahradit | Foto: Naval technology

Doposud platil argument, že je pro ženy v ponorkách nepřijatelný obsah oxidu uhličitého. Ten je tam vyšší než v hladinových plavidlech a mělo se za to, že vyšší koncentrace oxidu uhličitého nesou zdravotní rizika. Mají nepříznivý vliv například na plodnost žen.

Odborníci v britském ústavu námořního zdravotnictví ve svém nejnovějším výzkumu ovšem dospěli k závěru, že tato rizika jsou nepodložená. Britský ministr obrany proto rozhodl o zrušení zákazu služby žen v ponorkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nově zrušeném zákazu služby žen na britských ponorkách mluvil na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek

Viceadmirál královského námořnictva Charles Montgomery poznamenal, že ministerské rozhodnutí ženám poskytne stejné příležitosti, jaké mají muži při prosazování svých tužeb a záměru v kariéře v ponorkovém námořnictvu.

Ženy nastoupí na ponorky v roce 2013 do důstojnické služby. Později to bude i v nižších, nedůstojnických pozicích. Zákaz se bude nadále vztahovat jen na těhotné ženy.

Podle ankety polovina rodin námořníků vyjadřuje nad rozhodnutím pochybnosti. V ponorkách třídy Trafalgar je například méně lůžek, než je námořníků. Pochybnosti se týkají také hygieny, mytí, sprchování a úzkého kontaktu námořníků. Podle tradice si například námořníci obracejí spodní prádlo naruby.

Ženy slouží v královském námořnictvu již 20 let.

Milan Kocourek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme