Na bruselském letišti vítali opozdilce květinami

Takový výpadek letecké dopravy Evropa nepamatuje. Aerolinie zatím sčítají škody. Štěstí ovšem prožívají cestující, kteří strávili v místech svých dovolených nebo pracovních cest o několik dnů víc, než plánovali. Provoz na bruselském letišti Zaventem už dosáhl skoro takové intenzity, jako před erupcí islandské sopky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselské letiště Zaventem

Bruselské letiště Zaventem | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Jérôme

Přistávají a zase odlétají. Jen za první den plného provozu jich bylo 520. To je běžná denní kapacita bruselského letiště. V pohotovosti je veškerý letištní personál, aby se odbavilo co nejvíc letů. Cestující v klidu stojí v řadách u odbavovacích přepážek. Žádné tlačenice, žádné zvyšování hlasu nebo dokonce hádky s pracovníky leteckých společností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na bruselském letišti vítali opozdilce květinami

„Víte, nedá se popřít, že to pro nikoho nebylo právě příjemné. Byl to však zásah přírody, se kterým se nedalo nic dělat. Ale ukázalo nám to jasně, že příroda je mocnější než člověk,“ zhodnotil situaci pan Ahmed čekající na let do Alžíru.

Pět dnů se nemohl hnout z Bruselu. Čekal, kdy bude moci odletět. Náklady na život v belgické metropoli si hradil sám. Je zámožný, neměl s tím problém. Některým lidem však podle něj nucené prodloužení pobytu sáhlo hluboko do peněženky.

Odlétá také skupina japonských turistek. Mají před sebou 15 hodin letu. V Bruselu musely zůstat o šest dnů déle. O ubytování se jim postarala letecká společnost. Byly ovšem šokované, jak dlouho přerušení dopravy trvá. Snažily se proto nějak zabavit a projezdily Brusel metrem křížem krážem. Prozkoumaly ho důkladněji, než měly v plánu. Teď si už mohou výskat. Konečně jedou domů.

Radost byla vidět i na těch, kteří z dalekých krajin přilétali zase domů. Pan Silvio z města Tournai čekal na svou maminku a zbytek rodiny s kyticí oranžových gerber. Pět dnů byli zablokovaní v Egyptě. Kytici přinesl mamince pro potěšení, že velké dobrodružství už skončilo.

Kytice splnila svůj účel. Paní Natasja vyprávěla, že na letadlo čekali od soboty. Byl to stres, protože byla s vnoučaty a měli se dostat domů. Letecká společnost se o ně ovšem postarala, a tak nedobrovolné prodloužení dovolené strávili v pohodě.

Přístup aerolinií si pochvaluje i pan Blanchard, který se místo 15. dubna až teď vrátil z návštěvy příbuzných v konžské Kinshase. Všichni cestující měli ubytování na náklady aerolinií. Nikdo se nemohl zlobit. Nebyla to jejich chyba, může za to sopka, uzavřel pan Blanchard.

Paní Kristine čekala na svou dceru, až se vrátí se svou učitelkou z Atén. Nejdřív museli školačku v Řecku nečekaně operovat po zranění nohy. Učitelka s ní obětavě zůstala a do toho přišla erupce islandské sopky. V Řecku se tak zdržely o více než týden déle. Paní Kristine stála u příletů s velkou kyticí pro paní učitelku. Když dceru opět uviděla, byla dojatá. Byla moc ráda, děkovala učitelce a hlavně se radovala, že všechno dobře skončilo.


Zvětšit mapu: bruselské letiště Zaventem

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme