Na Bushe čeká v Irsku evropská elita i demonstranti

Napravit pošramocené vztahy, to je hlavní úkol, který mají před sebou aktéři summitu Evropské unie a USA. Vrcholná schůzka začne dnes večer v Irsku na hradě Dromoland. Dominovat jí bude téma Irák. Problematické přijetí Bushovy politiky v Evropě ohrožuje jeho pozici doma, a proto se americký prezident v poslední době snaží získat v zahraničí větší podporu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Setkání prezidenta Bushe s evropskými partnery začíná jen pět dní před plánovaným odevzdáním suverenity do rukou irácké vlády, a tak bude stabilizace Iráku hlavním tématem s vrcholnými představiteli Evropské unie a NATO.

Spojené státy prezentovaly na nedávném summitu G8 v americké Georgii iniciativu zaměřenou na demokratizaci Blízkého východu, pro kterou bude prezident Bush hledat podporu. Pro samotného Bushe je evropská cesta důležitá, protože neúspěch v Iráku by ho mohl připravit v listopadu o prezidentské křeslo.

Unijní tým povede premiér předsednického Irska Bertie Ahern. Stejně jako Spojené státy, i Evropa má zájem na tom, aby se po rozmíškách kolem Iráku atmosféra ve vzájemné komunikaci zlepšila. Sami Irové však nejsou z Bushovy návštěvy v zemi příliš nadšení i přesto, že obě země pojí letité historické, ekonomické a citové vazby.

Zatímco se v útrobách exkluzivního hotelu budou odehrávat rozhovory mezi oběma stranami, proti americkému postupu v Iráku se chystají protestovat tisíce Irů. Mezi těmi, kdo s Bushovou politikou nesouhlasí, je i mladá prodavačka Anja. "Myslím, že shazujeme celou myšlenku Irska coby neutrální země, když sem zveme Bushe," říká.

Místní jsou rozzlobení také kvůli tomu, že se jejich bydliště stává terčem potencionálního teroristického útoku. Bezpečnostní operace je největší v historii země a přišla zhruba na tři milióny eur. V terénu je téměř sedm tisíc policistů, vojáků a agentů. Nasazeny jsou lodě, tanky a špičková technika.

Výrazně omezená je doprava. Komplikace s tím spojené nejsou Irům vůbec příjemné. "Například lidé v Shannonu musí mít speciální karty, aby se vůbec dostaly do vlastního domu, musí stát fronty, musí být prověření. Život lidí je narušen kvůli návštěvě toho pána," stěžuje si učitel Oliver.

Miroslav Konvalina, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme