Na Bushe v Tbilisi údajně někdo hodil granát

Spojené státy ověřují informaci, že do blízkosti prezidenta George Bushe při jeho projevu na náměstí v gruzínském Tbilisi dopadl ruční granát. Tvrdí to představitelé prezidentovy osobní stráže. O incidentu se údajně dozvěděli až několik hodin po Bushově odletu z Gruzie. Tamní zdroje ale tuto informaci nepotvrdily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Ruční granát hozený směrem na prezidenta Bushe měl přistát asi třicet metrů od pódia, tam narazil na člověka a upadl na zem. Granátu si všiml gruzínský bezpečnostní agent a odklidil ho do bezpečí, uvedl mluvčí Secret Service Jim Mackin.

Mluvčí zdůraznil, že jeho agenti hozený předmět neviděli, ale vyšetřují incident přímo na místě. Gruzínské úřady americkou verzi nepotvrdily, mluvčí gruzínského ministerstva vnitra Guram Donadze dokonce uvedl, že jde o totální lež.

V pozdějším prohlášení ale Donadze uvedl, že se během dneška k případu vyjádří tajemník gruzínské Národní bezpečnostní rady Gela Bezhuašvili. Na osvětlení případu spolupracují bezpečnostní služba Bílého domu, Federální úřad pro vyšetřování (FBI), ministerstvo zahraničí USA a gruzínské bezpečnostní složky.

V Tbilisi završil Bush svoji pětidenní návštěvu Evropy, kam přijel oslavit 60. výročí konce druhé světové války a podpořit demokratický rozvoj v bývalých sovětských republikách. Údajný incident s granátem se stal na náměstí Svobody v centru Tbilisi, kam přišlo Bushe pozdravit asi 150.000 až 300.000 lidí. Podle agenturních údajů šlo o jeden z největších davů, k nimž kdy Bush promluvil.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme