Na celém světě je už 1700 nakažených záhadnou nemocí

Asijské země přijímají razantní opatření v boji proti SARS. Podle světové zdravotnické organizace bylo totiž od února letošního roku nakaženo na 1700 osob, z nichž 58 zemřelo. V České republice zatím žádný případ tohoto nebezpečného zápalu plic nebyl potvrzen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fotografie viru

fotografie viru | Zdroj: ČTK

Nejvyšší nárůst zaznamenal Honkong, kde úřady hlásí více než 500 nemocných. Státy východní a jihovýchodní Asie proto varují své občany, aby do Hongkongu, ale i Číny a Vietnamu necestovali. Tchajwan dokonce zakázal úředníkům a státním zaměstnancům do těchto zemí jezdit úplně.

Zároveň nařídil školám, aby byly uzavřeny v okamžiku, kdy se objeví nejméně 2 případy SARS. U mezinárodních letů pak musí všichni cestující linky, kde byl zaznamenán i jen jeden případ onemocnění, okamžitě do karantény. Přísné kontroly na letištích ode dneška zavádí singapurská vláda. V příletové hale začínají pracovat zdravotní sestry, které mají odhalit nakažené pasažéry. Podobné opatření přijímá i Thajsko.

V Česku se SARS zatím neobjevil

V České republice toto onemocnění zatím diagnostikováno nebylo. Ani u jednoho z 11 lidí sledovaných ve fakultních nemocnicích v Praze na Bulovce a v Brně s podezřením na SARS nebyl nebezpečný zápal plic potvrzen. Podle hlavního hygienika Michaela Víta se jednalo o jiné diagnózy. Pacientka, která už osmý den leží v příbramské nemocnici, protože se při zahraničním letu setkala s osobou se SARS, je prý už bez klinických příznaků.

Další případ nemoci hlásí Německo

Další případ těžkého akutního respiračního syndromu označovaného jako SARS se objevil v Německu. Podle mluvčího ministra sociálních věcí v Bádensku-Würtnbersku jde o mladého muže z Manheimu, který se před týdnem vrátil z Hongkongu. O víkendu se u něho projevily symptomy nemoci, a okamžitě byl proto umístěn na infekční oddělení nemocnice v Manheimu.

Další podezření u pacientů v Sasku, které sousedí s Českou republikou, se naštěstí nepotvrdilo, avšak v Berlíne, Hamburku a Kolíně nad Rýnem jsou pacienti, kteří se v Asii zřejmě nakazili.

Podle frankfurtského virologa Wolfganga Preisera, který se právě vrátil z inspekční cesty Světové zdravotnické organizace, je místem původu onemocnění SARS nepochybně jihočínská provincie Guang-dong.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme