Na českém seznamu obětí zatím zůstává jedno jméno

Česko má téměř dva týdny po zemětřesení v jihovýchodní Asii silné podezření, že osm jeho občanů katastrofu nepřežilo. V Thajsku podle našeho velvyslance Jiřího Šitlera přibyl další člověk, o jehož život panují velké obavy. Dosud nebyl na seznamu nezvěstných, má totiž dvojí občanství a v Česku jej nikdo nepostrádal. Oficiálně potvrzena zůstává jediná česká oběť přírodní pohromy, celkem 14 občanů se z Asie dosud neozvalo svým blízkým či úřadům. Mezitím pokračují sbírky na pomoc postiženým. Na účtech českých nevládních organizací se už shromáždilo přes 160 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muž si prohlíží údaje o pohřešovaných

muž si prohlíží údaje o pohřešovaných | Foto: EPA

Počet obětí zemětřesení a přívalových vln v severní Indonésii opět poskočil o několik tisíc. Poté, co se záchranáři dostali do dalších dosud nedostupných míst, na severozápadě Sumatry, je podle agentury Reuters v Indonésii přes 104 000 mrtvých. Celkový počet obětí katastrofy v jihovýchodní Asii tak překročil 160 000.

Češi už na pomoc darovali přes 160 milionů

Na konta zřízená českými humanitárními organizacemi na pomoc lidem postiženým přírodní katastrofou v Asii i o víkendu přibývají peníze. Češi už na ně poslali přes 160 milionů korun. Dalších 15 milionů korun uvolnila vláda, 200 milionů pak plánuje poslat na dlouhodobé rozvojové programy.

Česká pobočka občanského sdružení ADRA rozjede v nejbližších dnech v Thajsku dva projekty, které pomohou tamním lidem vrátit se zpět k normálnímu životu. Na ostrově nedaleko provincie Phúket obnoví pěti zničeným vesnicím zásobování vodou. Dále se pak zaměří na pomoc rybářům, kteří po zemětřesní přišli o zdroj své obživy - lodě. Jan Bárta dojednával detaily přímo v Thajsku s místní pobočkou sdružení ADRA.

"Ty lodě na naše poměry nevypadají asi příliš luxusně, ale jsou nezbytně nutné k jejich životu. Jedná se o lodě takové ty dřevěné s motorem, samozřejmě k nim patří i sítě. Zdá se, že jedna taková loď přijde asi na 7 000 dolarů a my bychom takových lodí chtěli pořídit asi 120," uvedl Bárta.

Thajsko hledá viníky katastrofy mezi meteorology

Thajská vláda zatím zahájila rozsáhlé vyšetřovaní v tamním meteorologickém ústavu. Pracovníky tohoto úřadu podezřívá ze zanedbání povinností, když veřejnost včas neinformovali o blížící se smrtelné vlně tsunami. Podle prvních zjištění měl meteorologický ústav dostat informaci, aby před tsunami včas varoval.

Vyšetřování speciálně ustavené komise by mělo trvat maximálně jeden měsíc. Vláda do komise jmenovala nejuznávanější odborníky v zemi. Mají zjistit, co přesně se v meteorologickém úřadu 26. prosince ráno dělo, jaké konkrétní informace byly k dispozici a proč zaměstnanci ústavu veřejnost před tsunami včas nevarovali.

Podle všeho od zemětřesení do příchodu ničivé vlny na thajské pobřeží uběhlo několik desítek minut, během kterých mohlo být pobřeží včas vyklizeno. Nikdo ale lidem o tsunami neřekl. Už před začátkem vyšetřování je vláda přesvědčena, že meteorologický ústav udělal chybu. Jeho šéf byl zatím dočasně odvolán.

Jana Zemanová, Marika Táborská, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme