Na chorvatské hranici jsou ještě od války miny. Běžence by měly varovat cedule

Na chorvatsko-srbské hranici se dodnes nachází zbytky minových polí, která tam vznikla za jugoslávské války v 90. letech. Právě tudy nyní – poté co Maďarsko uzavřelo svou hranici se Srbskem – směřuje proud uprchlíků, kteří se snaží dostat do západní Evropy. Podle úřadů by uprchlíkům nebezpečí hrozit nemělo – pokud si ovšem přečtou varování, kterými jsou nebezpečná místa označená.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie hlídkuje na srbsko-chorvatské hranici. Právě tudy se řada migrantů snaží proniknout do EU

Policie hlídkuje na srbsko-chorvatské hranici. Právě tudy se řada migrantů snaží proniknout do EU | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Chorvatský úřad pro odminování má podrobné mapy všech nebezpečných míst, včetně těch domnělých.

Podle pracovníka tohoto úřadu Hrvoje Debače jsou tyto lokality dobře a viditelně označené, a to včetně varování v anglickém jazyce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O riziku spojeném s minami na chorvatské hranici, mluvila redaktorka Tea Parkanová

„Doufáme, že když lidé ty varovné cedule uvidí, tak nepůjdou dál. Kdo by dobrovolně šel do minového pole? To by byla sebevražda. Kromě toho většina zaminovaných oblastí je v lesích, v bažinách, zkrátka v obtížně přístupném terénu, ne kolem cest a silnic,“ říká Debač.

I kdyby tedy uprchlíci přecházeli hranici mimo hraniční přechody a náhodou na nějakou zaminovanou oblast narazili, budou podle chorvatských úřadů vědět, kam chodit nemají.

Chorvaté jsou si tak jistí i proto, že kvůli rozsáhlým loňským povodním v oblasti revidovali mapy minových polí i varovná značení.

Maďarsko odsoudilo Iráčana za nelegální vstup do země

Číst článek

Některá média přinesla zprávu, že chorvatská policie povolala kvůli minám na východ země specialisty, to však není přesná informace.

V terénu sice pyrotechnici jsou, jedná se však o lidi, kteří na odminování nebezpečných oblastí pracují dlouhodobě. Nebyli tedy vyslaní do terénu z nějakého konkrétního, mimořádného důvodu, je to zkrátka jejich každodenní práce.

Podle Debače není panika kvůli minám opodstatněná. „Podle toho, co říkají média, to vypadá, že východní Slavonie je něco jako válečná zóna a že lidem, kteří o tom nevědí, hrozí nebezpečí. Ale tak dramatické to rozhodně není,“ poznamenává.

Policisté na hranici

Cestu přes Chorvatsko začali utečenci využívat poté, co Maďarsko fakticky uzavřelo svou jižní hranici se Srbskem. Dnes už jich touto cestou do Evropské unie vstoupilo několik set.

Země se na migrační proud snažila nahystat, včetně přípravy ubytovacích kapacit, aktuálně je prý schopná přijmout asi 3000 lidí.

Uprchlíci zkouší cestou do Německa novou trasu přes Chorvatsko

Číst článek

Zároveň jsou připravené i bezpečnostní složky. Jak dnes řekl chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić, policisté v příhraničí hlídají, aby uprchlíci nepřicházeli do země mimo přechody. V záloze pak jsou další policisté, kteří mohou okamžitě jednotky na chorvatsko-srbské hranici posílit.

Úřady se snaží všechny příchozí registrovat. Ty, kteří to odmítají, policie sváží do vybraného záchytného centra.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme