Na dárcovské konferenci pro Gruzii se vybralo víc peněz, než se čekalo

Úspěchem skončila v Bruselu dárcovská konference pro pomoc Gruzii. Podařilo se shromáždit víc peněz, než se čekalo. Mají v následujících dvou letech pomoci v obnově této zakavkazské republiky po krátkém, ale krvavém konfliktu s Ruskem letos v srpnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dárcovská konference pro Gruzii | Zdroj: ČTK

"Jsou to celkem 4 miliardy 550 milionů amerických dolarů. Musím říct, že je to mnohem víc, než v co jsme doufali. Máme opravdu šťastný den," prohlásila eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová.

V přepočtu asi 3 miliardy 440 milionů eur se mají použít hlavně na obnovu silnic, železničních tratí, elektrických vedení a produktovodů na území Gruzie. Také ale na stavbu nových veřejných budov, čističek nebo vodovodů. Část peněz má jít na podporu podnikání a znovupřilákání zahraničních investorů.

Nemalé peníze jsou určené také na projekty návratu a usídlení uprchlíků. Konflikt vyhnal z domovů 65 tisíc lidí. Peníze jsou přitom podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga určené i pro oblasti, které jednostranně vyhlásily nezávislost.

"Pomáháme celé Gruzii, my přece neuznáváme, že by tady bylo oddělení nějakých samostatných států. Pomáháme celé Gruzii, tudíž i Abcházii a Jižní Osetii."

160 milionů korun české pomoci se použije například na likvidaci nevybuchlé munice, nebo také na znovuzapojení uprchlíků do normálního života.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme