Česko 1:0 Rakousko

Na dárcovské konferenci v Ženevě závazně přislíbeno 717 milionů dolarů

Na dárcovské konferenci na pomoc obětem tsunami se shromáždilo v závazných příslibech 717 milionů dolarů. Jsou to téměř tři čtvrtiny z 977 milionů dolarů, které minulý týden požadoval generální tajemník OSN Kofi Annan. Organizátoři ženevské konference jsou spokojeni a věří, že celou sumu vyberou v nejbližší době.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Egeland | Zdroj: ČTK

Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana dá Česko nad původně vládou schválenou částku ještě půl milionu dolarů na konkrétní projekty. Česká delegace na konferenci také prezentovala už dříve schválenou pomoc ve výši 15 milionů korun k okamžitému využití a další podporu v hodnotě 200 milionů korun určenou na projekty dlouhodobé obnovy.

Spojeným národům byla do dnešního dne oficiálně nabídnuta pomoc ve výši 2,7 miliardy dolarů, což je téměř třikrát více než organizace žádala na nadcházejících šest měsíců.

Zástupce generálního tajemníka OSN Jan Egeland vyzval politiky postižené části světa k maximální spolupráci při poskytování zahraniční pomoci a místní guerilly, které humanitární pomoc loupí, aby vyhlásily příměří.

Koordinátor humanitární pomociJan Egeland současně vyzval: "Potřebujeme rychle více hotových peněz, více konkrétních závazků, které by podpořily naše úsilí v následujících šesti měsících." Současně ale podle něho záchranné operace v jihovýchodní Asii předčily očekávání a vyjádřil naději, že se nevyplní pesimistické předpovědi možného výskytu epidemií.

Naopak Světová zdravotnická organizace varovala postižené země, že by měly být v příštích dvou týdnech opatrné kvůli pokračující hrozbě rozšíření epidemií. Právě tento časový interval je pro šíření chorob kritický.

Thajské úřady začaly exhumovat stovky pochovaných obětí. K tomuto kroku se rozhodly poté, co zjistily, že v mnoha případech udělali při identifikaci mrtvých chybu, a tak neví, koho vlastně pohřbili. Na přesnou identifikaci budou nyní dohlížet odborníci z Interpolu. Ti otevřeli v thajském Phuketu své ústředí s vůbec největší světovou databází, ve které jsou registrovány oběti tsunami.

Indonésie má jiný problém. Musela dnes varovat pracovníky humanitárních organizací v provincii Aceh, aby se nepouštěli bez dozoru do vnitrozemí. Zdůvodnila to hrozbou, že budou cílem útoků acežských povstalců. Ti ale vyloučili, že by hodlali na ně útočit. Indonéská armáda stroze oznámila, že výpravy s humanitární pomocí do terénu budou od nynějška doprovázet indonéští vojáci.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme