Na demonstraci před policejní stanicí ve Fergusonu postřelili dva strážníky

Demonstraci před policejní stanicí v americkém Fergusonu ve čtvrti St. Louis narušila střelba. Šéf policejního okrsku John Belmar potvrdil, že dva strážníci jsou postřeleni - jeden do ramene, druhý do obličeje. Oba jsou ve stabilizovaném stavu v nemocnici a jsou při vědomí. Protestující přišli oslavit rezignaci velitele místní policie Thomase Jacksona. Po střelci, který vypálil, když se dav začal rozcházet, policie pátrá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti před policejní stanicí ve Fergusonu pověsili nápis: "Zde žije rasismus"

Demonstranti před policejní stanicí ve Fergusonu pověsili nápis: "Zde žije rasismus" | Zdroj: Reuters

Střelba se ozvala brzy ráno a podle šéfa policejního okrsku Johna Belmara pravděpodobně mířila přímo na strážníky.

„Jeden policista dostal zásah do ramene a druhý do obličeje. Oba jsou teď v péči lékařů. Jejich přesný zdravotní stav nemohu sdělit. Jedná se o poměrně vážná zranění, ale jsou při vědomí. S oběma jsou členové jejich rodin,“ popsal situaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějších incidentech ve Fergusonu informovala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Identitu policistů zatím nechce zveřejnit. Řekl ale, že jednomu z nich je 41 a druhému 32 let.

„Byli střeleni, protože byli policisté. Stáli přímo před policejní budovou. Věc stále vyšetřujeme a nevíme, kdo to spáchal. Kulky ale vycházely směrem od toho shromáždění. Podle toho, kde kdo stál, se domnívám, že to nebyla zbloudilá střela do vzduchu, ale vodorovná střela, která mířila přímo na policisty,“ dodal.

Střelba zpoza davu

V Missouri zůstávali demonstranti i po střelbě. Skandovali: „Ruce vzhůru, nestřílejte, jsme neprůstřelní.“ Podle televizních záběrů a fotografií jsou na místě policejní auta a sanitky.

Očitý svědek popsal televizi CNN, že střelba šla zpoza davu protestujících. Ozvaly se údajně najednou tři až čtyři výstřely. Policie po střelci hned zahájila pátrání a ve čtvrti zasahuje.

Podle televize BBC to byla až na drobné incidenty původně poklidná demonstrace.

Několik desítek protestujících se před stanicí ve Fergusonu sešlo během středeční noci poté, co velitel místní policie Thomas Jackson oznámil svou rezignaci.

Několik desítek protestujících se před stanicí ve Fergusonu sešlo během středeční noci poté, co velitel místní policie Thomas Jackson oznámil svou rezignaci.

Jeho stažení demonstranti žádali od zásahu, při kterém bílý policista Darren Wilson 9. srpna minulého roku zastřelil neozbrojeného afroamerického mladíka Michaela Browna. Incident vyvolal protesty po celých Spojených státech.

Policista zatýká jednoho z protestujících před stanicí ve Fergusonu | Foto: Reuters

Jackson se rozhodl odstoupit z úřadu poté, co federální ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo zprávu o rasové zaujatosti místní správy vůči černochům.

Afroameričané jako etnikum tvoří ve Fergusonu 90 procent všech zadržených lidí. Podle zprávy je policie zatýká zcela běžně za drobné přestupky, zatímco bílé obyvatele za stejné činy ihned propouští.

Ministr spravedlnosti Eric Holder proto vyzval k zásadní reformě a řekl, že použije veškeré pravomoci, aby policii v Missouri donutil k akci. Šest členů policejního sboru včetně jeho šéfa už rezignovalo, ale pro tamní obyvatele to stále není dost a i nejnovější demonstrace žádala další zásadní změny ve fungování fergusonské policie.

Lenka Kabrhelová, Pavlína Nečásková, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme