Na demonstracích proti cenám energií v Bulharsku zaznívají i požadavky na demisi vlády

Bulhaři nespokojení s cenami energií vyšli do ulic velkých měst. Protestovali v Sofii, ve Varně, v přímořském Burgasu či v Plovdivu. Úřady mezitím začaly prošetřovat tamní pobočku české energetické společnosti ČEZ a hrozí jí odebráním licence. Podle českého velvyslance v Sofii Pavla Vacka mají protesty i politický rozměr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba druhé bulharské jaderné elektrárny v Belene | Zdroj: Reuters

Demonstrace v Sofii skončila srážkami s policií. Rozlíceným Bulharům připadají ceny elektřiny nepřiměřeně vysoké v porovnání s jejich platy. Bulharsko má přitom zároveň nejlevnější enegrie z celé Evropské unie.

Po rezignaci ministra financí a vicepremiéra Simeona Ďankova požadují demonstranti mimo jiné odstoupení celé vlády.

„Od původních protestů proti cenám elektřiny jako takové už ty poslední demonstrace měly daleko širší požadavky včetně odstoupení vlády a tak dál. Je to součást politického boje a je to samozřejmě i v kontextu parlamentních voleb, které mají přijít v červenci tohoto roku,“ řekl Vacek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ČEZu v Bulharsku shrnul zahraniční redaktor ČRo Martin Dorazín

Bulharská vláda se bojí, že protesty přerostou v celonárodní odpor, který ji smete. Rozhodnutí o tom, zda s ČEZem zahájí řízení o odebrání licence jako v Albánii, kde dopadlo odchodem české firmy ze země, proto učiní v nejbližších několika dnech.

Připomínky mají Bulhaři i k rakouské EVN a další české firmě Energo-Pro, hlavním terčem nespokojenosti je však právě ČEZ. Na demonstracích se objevily i plakáty s nápisem „izČEZni“, bulharsky "zmiz" s kapitálkami vyznačeným názvem české společnosti.

V Bulharsku platí za jednu megawatthodinu 84 eur, přitom například v Dánsku je to až 300 eur a v Česku 149 eur.

Zdenka Turková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme