Na dění v Katalánsku dohlíží státní policie a národní garda. Místní obyvatelé je berou s humorem

V Katalánsku se schyluje buď k zavedení přímé správy Madridu, nebo k jednostrannému vyhlášení nezávislosti. Už od soboty by mohla centrální vláda začít omezovat samosprávu tohoto regionu. K potlačení případných protestů nechává španělská vláda v Katalánsku několik tisíc příslušníků policie a Národní gardy. Katalánci se jich nebojí, spíš si z přítomnosti silových složek snaží dělat legraci.

Barcelona Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti s katalánskými vlajkami v Barceloně.

Demonstranti s katalánskými vlajkami v Barceloně. | Foto: Enrique Calvo | Zdroj: Reuters

Aby se nevrátili ti s obušky, dělají si z nich legraci. Policie přišla, aby je bila, ale v Katalánsku jsou prý lidé s odporem k násilí. Pacifisté. Humor je pro ně způsob, jak se vyrovnat s násilím. 

Separatismus nás okrádá, bere nám pracovní místa, říká profesor ekonomie z Barcelony

Číst článek

Důchodce pan Juan a číšník Xavi vysvětlují, proč se o policistech z jiných částí Španělska a o národních gardistech v Katalánsku žertuje. Mluví se o nich jako o Piolinech, tedy kanárcích z filmové grotesky o ptáčkovi a mlsném kocourovi. U nás je tahle dvojka známá jako Tweety a Sylvester.

Piolin – tedy ptáček s velkou hlavou je podle Katalánců symbol Španělska a kocour Sylvestr má být Katalánsko. A tak jako Sylvester snědl kanárka, Katalánci si prý dají k snědku Španěly. Jenže není jisté, jestli tihle pánové dokoukali kreslenou grotesku až dokonce. Kocour ptáčka skutečně nikdy nesnědl a často naopak dostal pěkně za vyučenou.

Policisté dostali přezdívku Piolin proto, že jsou ubytovaní na trajektu v barcelonském přístavu. Loď společnosti Moby je pomalovaná obrázky z filmové grotesky a na přídi je právě žlutý Piolin, neboli Tweety.

„To je přece strašně roztomilé, že vyjíždějí do akcí z lodi s obrázkem Tweetyho. Z toho má přece každý respekt,“ přisadil si na jedné z demonstrací na adresu policejních posil podnikatel Artur.

Policisté a gardisté, kteří 1. října mlátili obušky voliče bránící holýma rukama své referendum, jsou dobře ukrytí.

Taxikář Antoni ví, že jejich loď kotví až na konci nákladního přístavu, kam se ale, jak jsme zjistili, není přes policejní hlídky možné dostat.

Bez speciálního povolení se k lodi plné ostrých hochů s obušky a slzným plynem nedostaneme. Na trajektu, kterému Katalánci přezdívají Piolin, budou připraveni zasáhnout až do 2. listopadu. A možná jim španělská vláda pobyt v barcelonském přístavu i prodlouží.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme