Na desetidolarové bankovce bude nově vyobrazena žena. Vybere ji veřejnost

Po více než sto letech bude mít jedna z dolarových bankovek ženskou tvář. Ministerstvo financí ohlásilo, že půjde o desetidolarovku. Do oběhu se dostane v roce 2020, tedy přesně sto let poté, co Spojené státy přiznaly ženám volební právo. O konkrétní osobnosti se zatím nerozhodlo, už teď ale lidé můžou posílat své návrhy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký dolar

Americký dolar | Foto: Fotobanka stock.xchng

‘Konečně‘ a ‘Už bylo na čase‘, reagují na zprávy o nové ženské podobě desetidolarovky vesměs všichni, koho v ulicích Washingtonu oslovila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová.

Například Laura Jacksonová, zaměstnankyně washingtonské místní vlády, je dokonce přesvědčená, že ženská tvář na penězích měla být už dávno. A rovnou prý na stodolarové bankovce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na desetidolarové bankovce bude nově ženská tvář. Koho by tam nejraději viděli obyvatelé Washingtonu, zjišťovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Se smíchem pak ale dodala, že pro začátek se spokojí i s desetidolarovkou. Její hlavní kandidátkou je Harriet Tubmanová, černošská filantropka a slavná vůdkyně hnutí za zrušení otroctví.

Také dvě kolemjdoucí ženy souhlasí do posledního puntíku. Třicátnice Elisabeth by ráda platila bankovkou s portrétem další slavné černošské osobnosti Rosy Parksové, jedné z nejznámějších aktivistek za práva Afroameričanů z poloviny 20. století. 26letá Emily ale podotýká, že ze seznamu tolika skvělých žen není lehké vybrat jednu jedinou.

A co na to říkají muži? 35letý Susumo je přesvědčený o tom, že dolarové bankovky měly patřit ženám už dávno. Ve světle toho, kolik oblastí veřejného prostoru ovládají a dosud ovládali muži, ho ale prý nepřekvapuje, že se zásadní krok odehraje až teď.

Desetidolarová bankovka by podle něj měla zobrazovat podobiznu některé z prvních bojovnic za práva žen.

Jeho vrstevník Wyatt si rozhodnutí také pochvaluje, byť by uvítal bankovku v oběhu dřív než za pět let. Přesvědčený je také o tom, že ženské osobnosti měla patřit mnohem frekventovanější dvacetidolarovka.

Ta dnes nese tvář politika Andrewa Jacksona, což mnozí kritikové považují za skandál, vzhledem k jeho podílu na zabíjení a nuceném přesidlování původních obyvatel Ameriky.

Ke zklamání mnohých Američanek, Američanů a také aktivní kampaně "Ženy na dvacetidolarovkách" ale ministerstvo financí trvá na tom, že jako první přijde s novým designem na řadu desetidolarovka. Kromě nové tváře ponese i moderní ochranné známky a rozlišovací znaky pro zrakově postižené.

Její dosavadní "majitel" Alexander Hamilton, jeden z otců zakladatelů, nakonec také neodejde s prázdnou. Na nové bankovce prý podle ministerstva v "zatím neupřesněné podobě" nebude chybět ani po boku dominantní ženské kolegyně.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme