Dva mrtví po střelbě na diskotéce v německé Kostnici. Policie vyloučila terorismus

Při noční střelbě na diskotéce v německé Kostnici bylo v noci na neděli zraněno několik lidí. Podle agentury DPA jsou na místě dva a tři vážně zranění. Jednou z obětí je i útočník - 34letý irácký občan, který zemřel v nemocnici po přestřelce s policií. Policie vyloučila jako motiv činu terorismus; příčinou střelby byl zřejmě spor v minulosti opakovaně trestaného muže s pracovníky diskotéky.

Kostnice (Aktualizováno: 17:57 30. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelba v kostnickém klubu si vyžádala dvě oběti | Foto: Felix Kaestle | Zdroj: ČTK/AP

Incident se odehrál v ulici Max-Stromeyer-Straße kolem 04:30 SELČ, kdy muž začal střílet před jednou z diskoték osmdesátitisícového univerzitního města u hranic se Švýcarskem.

Na místě okamžitě propukla panika a lidé se snažili uprchnout z budovy nebo se schovat. "Diskotéka byla nacpaná k prasknutí. Odhaduji, že zde bylo několik stovek lidí," řekl agentuře DPA jeden ze svědků, podle něhož útočník na návštěvníky bezhlavě pálil z automatické zbraně.

Zbraň, kterou používá americká armáda

Střelbě podle státního zástupce Johannese-Georga Rotha předcházela hádka muže s irácko-kurdskými kořeny s pracovníky diskotéky. Po ní muž odešel a zanedlouho se vrátil vyzbrojen útočnou puškou M16, která patří ke standardní výbavě americké armády. U vstupu do diskotéky zabil střelou do hlavy jednoho ze členů ochranky a další lidi střelbou zranil. Uvnitř budovy podle policie nestřílel.

"Nic, zdůrazňuji nic v tuto chvíli nemluví pro to, že by čin měl teroristické nebo islamistické pozadí," uvedl státní zástupce Roth. Střelec, který diskotéku navštěvoval častěji, byl podle něj zetěm provozovatele podniku.

Vzhledem k tomu, jakou zbraň použil, hovoří policie o štěstí, že na místě nebylo více zraněných. Jak se k pušce střelec dostal, zatím není jasné.

Policistovi zahcránila život přilba

Krátce po útoku se muž dostal do přestřelky s policií, během níž byl těžce zraněn. Zemřel v nemocnici.

Zranění utrpěl i jeden z policistů, který ale není v ohrožení života. Život mu podle vyšetřovatelů pravděpodobně zachránila přilba, kterou měl na hlavě. Ani dvojice dalších zraněných není v ohrožení života.

Protože brzy ráno nebylo hned jasné, jestli je pachatel jeden, nebo jich je více, byly na místo povolány desítky policistů i speciální jednotky. Nad oblastí také kroužil policejní vrtulník.

Krvavý útok zasáhl Německo už v pátek, kdy 26letý muž v Hamburku nožem jednoho člověka zabil a sedm dalších zranil. Policie za tímto útokem vidí náboženské motivy, zároveň ale uvedla, že pachatel byl psychicky labilní. Není tedy jasné, co bylo primární příčinou násilného činu.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme