Na dně Barentsova moře další ponorka

Vyřazená ruská jaderná ponorka K-159 s deseti členy posádky na palubě se ráno potopila v Barentsově moři. Nehoda se stala asi 5 a půl kilometru od ostrova Kildin. Ministerstvo obrany oznámilo, že se povedlo zachránit jednoho námořníka. Podle agentury Interfax, která se odvolává na zdroje ve štábu Severní flotily, se podařilo zachránit čtyři členy posádky. To ale jiné zdroje nepotvrdily. Na místě pokračují záchranné práce, které komplikují prudký déšť. Voda v Barentsově moři má teplotu kolem deseti stupňů Celsia. Podle oficiálních představitelů je naděje na přežití zbývajících členů posádky v těchto podmínkách minimální. Ve vodě prý mohli vydržet nanejvýš půl hodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ponorka | Foto: Neznámý

Analytik prestižního vojenského časopisu Jane's Defence Weekly Paul Beaver řekl Radiožurnálu, že událost je pochopitelným důsledkem zoufalého stavu, v jakém se ruské námořnictvo nachází. "Ruští námořníci mají spoustu potíží. Jádro té krize spočívá v tom, že sovětské námořnictvo předalo žezlo Rusku a tam nejsou dostatečné zkušenosti a lidé nemají zažité standardy pro údržbu strojů. Například tři roky po potopení ponorky Kursk se ukazuje, že na palubě lodi byla celá řada oblastí, které vůbec nebyly řádně udržovány. Příčinou je tedy dědictví po Sovětském svazu a dlouhodobá neschopnost ruské armády vynakládat dostatečné fondy pro provoz flotily namísto jejich použití při vývoji nových zbraňových systémů."

Radiační pozadí na místě havárie je podle slov náčelníka hlavního štábu vojenského námořnictva admirála Viktora Kravčenka normální a ekologická katastrofa nehrozí.

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina dokazuje potopení vyřazené jaderné ponorky nezbytnost kázně v armádě. Smrt několika námořníků a žalostný stav celé ruské flotily prezident nekomentoval - prohlásil pouze, že příčina tohoto neštěstí bude náležitě vyšetřena. Putin je v Itálii na třídenní návštěvě, kde jedná s premiérem Berlusconim.

Jen před čtrnácti dny si Rusko připomnělo zatím nejhorší tragédii v dějinách jeho námořnictva - havárii jaderné ponorky Kursk. V roce 2 tisíce se potopila také v Barentsově moři a na její palubě zahynulo všech 118 námořníků.

Markéta Kaclová, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme