Na dohled od Řecka a vesty ke koupi. Přesto část uprchlíků z Turecka necestuje

Z větrného břehu u tureckého města Çeşme se to na řecký ostrov Chios zdá být co by kamenem dohodil. Přes mořský průplav lze dokonce rozeznat jednotlivé domy na protějším řeckém břehu. Právě odtud vyplouvá velká část uprchlíků mířících do Evropy. Cestují však jen někteří – jiné odradí kontroly, hrozící nebezpečí na pouti nebo jim brání nedostatek peněz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z pláže nedaleko města Çeşme je to na řecký ostrov Chios jen kousek

Z pláže nedaleko města Çeşme je to na řecký ostrov Chios jen kousek | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Mladý muž v přístavním městečku po chvíli váhání potvrzuje, že míří na druhou stranu, do Řecka. Už prý má místo v člunu, za dva lidi dva tisíce dolarů.

Zprostředkovatele našel na internetu, není to jednoduché, ale dá se to prý zařídit. Kdy popluje, neví, nebo nechce říct.

Přehrát

00:00 / 00:00

S uprchlíky v Turecku rozmlouval zpravodaj ČRo Jaromír Marek

O útrapách, kterým čelí běženci na cestě Evropou, slyšel, ale proti tomu, co prožil v Sýrii, to prý nic není.

Plavba na protější břeh trvá podle místních jen třicet minut. Koupit si záchranné vesty na cestu také nebude těžké. Řada obchodů je nabízí přímo na hlavní ulici a k mání jsou i nepromokavé plastikové obaly na doklady a peníze. Jen je stačí pověsit na šňůrku kolem krku.

Podle majitelky restaurace v přístavu se však na cestu přes moře do Řecka v poslední době vydává podstatně méně lidí než dřív. Turecká policie začala pobřeží víc hlídat. Čluny plující do Řecka prý zastavuje.

V nedalekém třímilionovém Izmiru žije 200 tisíc uprchlíků ze Sýrie. Jen nepatrná část z nich plánuje cestu do Evropy. Rodiny, které přišly o všechno, bojují o každodenní živobytí a většinou by na drahou cestu ani neměly.

Česko na summitu v Bruselu podpoří dohodu s Tureckem

Číst článek

Mohamad s rodinou uprchl z Homsu. Odejít do Evropy nehodlá. Má pět dětí. Tolik peněz, o kolik by si řekli převaděči, prý nikdy pohromadě ani neviděl. On sám prý ani neví o nikom, kdo by se vydal na cestu. Chce se vrátit zpátky do Sýrie, jak jen to bude možné.

Rašíd pracoval jako krejčí a módní návrhář, o cestě do Evropy uvažuje. Lidé v jeho okolí o tom hodně mluví. Šíří se to jako virus, směje se.

Jedna jeho sestra žije v Berlíně, další v Británii a ve Švédsku. Odtud mu přišlo i pozvání, ale nemá platné dokumenty a pas mu teď nemá kdo vyřídit. Ve člunu přes moře se plavit nechce. Kdyby prý byl sám se ženou, tak možná, ale životy dětí riskovat nechce. A i kdyby, nemá dost peněz.

Sehnat plovací vestu na cestu do Řecka neznamená pro uprchlíky v Turecku vážnější problém | Foto: Jaromír Marek

ČRo, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme