Na dušičky se na hrobech také krade

Na Slovensku je dnešek církevním svátkem. Většina Slováků proto míří na hřbitovy a mnohé z nich čeká nepříjemné překvapení. Vandalismus ani zde neobešel místa posledního odpočinku. Polská policie má také pohotovost. Na Svátek všech svatých totiž Poláci hromadně vyjíždějí navštívit hroby svých blízkých. Policie se ale zaměřuje hlavně na dodržování silničních předpisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hřbitov | Foto: Ivan Babej

Nenechavci se na Slovensku zaměřili především na kovové doplňky hrobů, které mohou zpeněžit. Jistotu nemají ani ti, kteří si Památku zesnulých uctili dražší kyticí. Ty často z hrobů mizí a není nic neobvyklého objeví-li se znovu u sezónního prodejce. Bratislavské pohřebnictví proto kromě běžné kontroly zabezpečilo do konce víkendu také zvýšenou ostrahu objektů a pohotovost požární ochrany. U větších hřbitovů regulují dopravu policisté. V Růžinově dokonce vzhledem k častým krádežím zřídili pro tentokrát stěnu s uzamykatelnými skříňkami, kam si mohou návštěvníci odložit cenné věci. Před dnešním svátečním dnem došlo dokonce u Slávičího údolí ke rvačce dvou babiček, které se popraly o lukrativnější místo k prodeji květin z vlastní zahrádky.

Polská policie má také pohotovost. Důvodem je dnešní Svátek všech svatých, kdy Poláci hromadně vyjíždějí navštívit hroby svých blízkých. Policisté se podle varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka zaměřují hlavně na bezpečnost na silnicích. Pod krycím názvem "Hřbitovní svíčka" začala letošní bezpečnostní akce policie. Má zabránit zbytečným nehodám na cestách Poláků pečujících o hroby svých příbuzných. Do akce na silnicích a v okolí hřbitovů je nasazeno několik desítek tisíc policistů. Sledují hlavně dodržování povolené rychlosti, střízlivost řidičů a osvětlení vozidel. Podle tiskového mluvčího velitelství policie se policisté věnují i ochraně chodců v okolí hřbitovů. Právě chodci v malých neosvětlených obcích jsou totiž nejčastěji obětmi nehod v době svátku všech svatých. Stále častějším jevem jsou totiž v Polsku krádeže sváteční výzdoby hrobů.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme