Na dvou polských farmách se objevil smrtící virus ptačí chřipky

Evropská komise uvažuje o zákazu dovozu drůbeže z Polska. Na dvou místech tam totiž dnes odhalili nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vybíjení drůbeže | Foto: Archiv

Virus ptačí chřipky se zřejmě objevil na dvou až třech krůtích farmách nedaleko Plocku, asi 80 kilometrů na západ od Varšavy.

"Zatím mluvíme pouze o podezření na virus H5N1. Musíme počkat na výsledky laboratorních testů. Vyznačili jsme tříkilometrovou zónu nákazy a desetikilometrovou zónu ohrožení. V těchto chvílích kontrolujeme drůbež na farmách v celé oblasti," informoval zástupce hlavního veterináře Krzysztof Jazdzewski.

Do obchodů se podle odhadů mohly dostat asi dva tisíce potenciálně nakažených krůt. "Od rána dostávám informace. Vznikla skupina, která má situaci monitorovat. Bezprostřední nebezpečí lidem nehrozí, je to ale problém sanitární a veterinární," uvedl premiér Donald Tusk. Evropská komise zřejmě od pondělka zakáže dovoz polské drůbeže.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme