Na euroústavu dojde i při návštěvě prezidenta Klause ve Finsku

Také o Evropské ústavní smlouvě a jejím odmítnutí francouzskými a nizozemskými voliči bude dnes prezident Václav Klaus mluvit v Helsinkách s finskými představiteli. Setká se mimo jiné i s prezidentkou Tarjou Halonenovou, která je považována za zastánkyni euroústavy. Finští politici také nebudou s Václavem Klausem zajedno v otázce, zda má smysl dále pokračovat v ratifikačním procesu Evropské ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: ČRo

Země tisíce jezer měla o Evropské ústavní smlouvě rozhodovat letos v prosinci nebo začátkem příštího roku v národním parlamentu. Po odmítnutí euroústavy ve Francii se finští představitelé nechali slyšet, že chtějí v ratifikačním procesu pokračovat. Čtvrtina finských zákonodárců ovšem požaduje také vypsání referenda, které by ale mělo jen poradní charakter.

Každopádně Evropská ústava není ve Finsku diskutovaným tématem a její schválení je tady považováno víceméně za formální záležitost. Politická reprezentace však současné dění kolem ústavního dokumentu pětadvacítky sleduje se zvýšenou pozorností, protože to bude nejspíš právě Finsko, kdo bude muset vzniklou situaci řešit za svého předsednictví Evropské unii v roce 2006.

Jiří Hošek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme