Na Falklandách odhalí bustu Thatcherové, Argentina to považuje za provokaci

Další eskalaci napětí o Falklandy nejspíš přinese dnešní odhalení busty Margaret Thatcherové přímo na sporných ostrovech. Argentina, která si ostrovy nárokuje, to považuje za cílenou a zbytečnou provokaci. Zájem o ostrovy v jižním Atlantiku stoupnul znovu poté, co se v jejich okolí našly značné zásoby ropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Margaret Thatcherová | Foto: European Commission Audiovisual service

Velvyslankyně Argentiny ve Spojeném království Alicia Castrová označila odhalení busty britské expremiérky Margaret Thatcherové za „oslavu války.“

Ani šéf jedné z asociací argentinských válečných veteránů Mario Volpe nebere sochu jako symbol demokracie. Podle něj to byla právě Thatcherová, kdo zavinil, že ve válečném konfliktu v roce 1982 zemřelo tolik lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Falklandách komentuje zpravodaj Jiří Hošek, který ostrovy před časem navštívil

Britští veteráni falklandské války ke zhotovení sochy dali svůj souhlas a projekt podpořil i premiér David Cameron.

Bronzovou bustu přijel na sporné ostrovy odhalit syn zesnulé britské expremiérky, sir Mark Thatcher.

Přestože Argentina Falklandské ostrovy, které nazývá Malvínami, nikdy neosídlila a jejich obyvatelé se předloni v referendu jasně vyslovili k příslušnosti k Velké Británii, vláda v Buenos Aires si je nárokuje jako své území.

V Argentině je silně zakořeněný pocit, že Falklandy, Jižní Georgie a Argentinské antarktické teritorium jsou součástí takzvané „Velké Argentiny.“ Z argentinského pohledu jde o dvoustranný spor mezi Británií a Argentinou. Ta neuznává falklandskou vládu a její volené zástupce jako legitimního třetího aktéra.

Naleziště ropy a zemního plynu

Spojené království nicméně pokládá Falklandy za britské zámořské území. Londýn má k ostrovům velmi silný vztah, který ještě umocnil konflikt v roce 1982. Británie respektuje základní právo na sebeurčení, to znamená přání tamních obyvatel, že chtějí zůstat britským územím.

Podle odborníka na geopolitiku jižního Atlantiku Klause Doddse z univerzity Royal Holloway, se poslední dobou navíc zvýšila strategická hodnota Falklandských ostrovů.

Volunteer Point | Foto: Jiří Hošek

„Posledních několik let bylo velmi důležitých i kvůli otázce ropy a zemního plynu. Argentinští komentátoři prezentují jako nepřijatelné, že falklandská vláda nadále poskytuje licenci k nerostnému průzkumu okolí ostrovů Velké Británii. Obava spočívá v tom, že jakmile ostrovy získají další zdroj příjmů, bude ještě těžší přimět ostrovní úřady i britskou vládu k jednáním o suverenitě.“

Ropné pole severně od Falkland pojmenované „Lvoun,“ skrývá zásoby ve výši 328 milionů barelů. Už je jasné, že se tohle pole začne komerčně těžit. Málo prozkoumané naleziště jižně od ostrovů ale bude možná ještě bohatší.

Tvář ostrova se nejspíš změní

Dnes už bývalý guvernér Falkland Nigel Haywood Českému rozhlasu řekl, že se při plánování těžby myslí hlavně na zadní vrátka.

„Chceme se co nejvíc držet norského modelu. Ve Stanley rozhodně nevzniknou mrakodrapy a zdejší společnost se nestane konzumní. Měl by vzniknout fond trvale udržitelného rozvoje Falkland, ze kterého se budou čerpat peníze, až se ropná naleziště vyprázdní,“ řekl Haywood.

Falklanďané se zaklínají, že je pro ně nade vše ochrana panenské přírody a že se na těžbu ropy budou vztahovat nejpřísnější ekologická i bezpečnostní měřítka. Tvář ostrova se ale chtě nechtě změní; přibydou hotely, přibydou silnice, logicky se zvýší počet nestálých obyvatel Falkland, i když to se má velmi přísně regulovat.


Zvětšit mapu

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme