Na favorita francouzských voleb útočí Rusové, tvrdí mluvčí kampaně. Absurdní, reaguje Kreml

Favorit francouzských prezidentských voleb, nezávislý kandidát Emmanuel Macron, je údajně neprávem očerňován v ruských státních médiích. Oznámil to představitel jeho kampaně Richard Ferrand, který také uvedl, že Macronova kampaň se stala terčem kybernetických útoků z Ruska. Moskva prý chce Macrona zdiskreditovat, Kreml to popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron | Zdroj: Reuters

Mluvčí Emmanuela Macrona si stěžoval na agenturu Sputnik a televizi Russia Today, které prý zveřejňovaly falešné zprávy. Na serveru RT je v posledních týdnech vidět, že velký prostor dostává další prezidentská kandidátka, šéfka Národní fronty Marine Le Penová, a její tažení za vystoupení Francie z eurozóny a Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Údajné vměšování Ruska do francouzských prezidentských voleb vysvětlili ve vysílání Radiožurnálu Štěpánové Sedláček a Pokorný

Televize také udělala rozhovor s její neteří Marion Macheralovou, která je rovněž členkou Národní fronty. Ta Macrona označuje jako eurofila, jehož program je prý pouhý marketingový produkt. Russia Today i Sputnik obvinění, že šíří falešné zprávy, odmítly.

Tajemník Macronova politického hnutí En Marche! Richard Ferrand tvrdí, že došlo už na stovky až tisíce hackerských útoků z Ruska. Také vyzval francouzské úřady, aby zajistily, že se nebude nikdo ze zahraničí vměšovat do francouzských voleb a připomněl, že americké tajné služby zaznamenaly podobné útoky během tamních prezidentských voleb.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci uvedl, že podobná obvinění jsou absurdní. „Ruská vláda rozhodně nestojí za kybernetickými útoky proti Macronovi. Moskva nemá zájem na ovlivňování vnitřních záležitostí žádné cizí země, zvláště pak voleb,“ říká Peskov. Kreml to prý nikdy nedělal a neplánuje to ani do budoucna.

Podle průzkumu vyhraje ve 2. kole

První kolo francouzských prezidentských voleb bude v dubnu. Podle průzkumu společnosti Ifop, který dnes zveřejnila agentura Reuters, by dnes v prvním kole zvítězila kandidátka Národní Fronty Marine Le Penová s necelými 26 procenty, centrista Emanuel Macron by získal bezmála 20 procent. Ve druhém kole v květnu by ale podle průzkumu Le Penovou porazil Macron se ziskem skoro 63 procent.

Kandidát pravice, expremiér Francois Fillon, který byl dříve považovaný za favorita voleb, by podle průzkumu v prvním kole dostal necelých 19 procent, to je o skoro 20 procent méně než před několika týdny.

Hodně ho poškodila aféra přezdívaná "Pénélopegate". Fillon čelí obvinění, že v parlamentu zaměstnával jako fiktivní asistenty svou ženu Penelope i děti. Skupina 40 republikánských poslanců dnes v otevřeném dopise požádala o mimořádné zasedání vedení strany, které by situaci kolem Fillona řešilo.

Štěpán Pokorný, Štěpán Sedláček, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme