Na Filipíny dorazila pomoc z Číny, oproti původním plánům je o několik řádů větší

Na Filipíny postižené tajfunem dorazily záchranné týmy a humanitární pomoc z Číny. Po zhruba dvou týdnech od neštěstí Peking vypravil do postižené oblasti také speciální loď, která funguje jako nemocnice. Na její palubě je přes padesát lékařů a zdravotnický personál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská vojenská nemocnice na lodi Peace Ark dorazila k Filipínám

Čínská vojenská nemocnice na lodi Peace Ark dorazila k Filipínám | Zdroj: Reuters

Čínská vojenská nemocnice na lodi Peace Ark patří mezi nejlepší zařízení tohoto typu na světě. Na plavidle je přes 300 lůžek, 20 jednotek intenzivní péče a osm operačních sálů.

Tým padesáti speciálních lékařů a záchranářů by měl doplnit skupinu čínských odborníků z Červeného kříže. Ti na filipínském ostrově začali pomáhat ve středu. Do oblasti poslal Peking tento týden také stany a deky.

Pomoc z Číny se tak z původních sto tisíc vyšplhala na 1,6 miliardy amerických dolarů. Některá media dávají navýšení pomoci do souvislosti s kritikou, která se na Peking za prvotní úsporný dar snesla.

Stále jde hlavně o jídlo a vodu

Filipíny jsou i po necelých dvou týdnech od zasáhu tajfunem Haiyan v zoufalé situaci. Poslední bilance obětí uvádí zhruba 4000 mrtvých. Záchranáři zároveň pokračují v pátrání po dalších lidech, úřady hlásí zhruba 1600 pohřešovaných.

Až čtyři miliony lidí přišly kvůli řádění živlu o střechu nad hlavou. Podle zahraničních médií potřebuje naléhavou pomoc dva a půl milionu Filipínců.

O následcích tajfunu vypovídá předběžný odhad napáchaných škod, který je v přepočtu zhruba 281 miliard korun. Pro humanitární pracovníky je stále velmi obtížné dostat se do nejvíce poničených oblastí.

Jak popsal Petr Štefan ze společnosti Člověk v tísni z filipínského Taclobanu, situace s pomocí se každý den zlepšuje, ale Filipínci žijí dál v kritických podmínkách. Obchody nefungují a lidé jsou závislí právě na humanitární pomoci.

„Co vidíme v ulicích, je to, že lidé stále potřebují základní věci, jako jsou potraviny a voda. Neustále stojí ve velkých frontách,“ uvedl Štefan.

Kateřina Procházková, Pavlína Nečásková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme