Na francouzském letišti budou pracovat i američtí důstojníci

Na pařížském letišti Charlese de Gaulla budou ode dneška operovat i američtí důstojníci. Mají jediný úkol. Zjistit, zda linkami do Spojených států nepoletí cestující, kteří jsou pro USA bezpečnostním rizikem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Charlese de Gaulla-Roissy Paříž. | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

V pravomoci agentů bude kontrolovat pouze pasažéry mířící do Spojených států. Pokud podle své ‚černé listiny‘ najdou tzv. rizikového cestujícího, můžou doporučit letecké společnosti, aby ho nebrala na palubu. Nemají žádné pravomoci k zadržení podezřelých osob.

Je to podle francouzské strany preventivní opatření, které má omezit nelegální přistěhovalectví nebo pohyb lidí s padělanými pasy. Američané mají vlastní seznamy rizikových osob, odlišné od těch které jsou k dispozici bezpečnostním složkám v zemích EU.

Dohoda umožňuje Francii rozmístit vlastní úředníky na letištích Spojených států. Podle slov minstra pro přistěhovalectví Erica Bessona Francie této možnosti zatím nevyužije.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme