Na Guantanámo přiletěla druhá skupina afghánských vězňů

Na americkou základnu Guantánamo na Kubě byla letecky dopravena už druhá skupina afghánských zajatců z hnutí Taliban a organizace Al-Káida. Američané chtějí od zajatců získat informace o Usámovi bin Ládinovi. Americké bombardéry mezi tím podnikly několik náletů na východě Afghánistánu. U správního střediska provincie Paktíja, města Chuot, mezitím pokračovalo pátrání v horských jeskyních, kde se možná ukrývají skupiny příslušníků organizace Al-Káida.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci na základně Guantánamo

američtí vojáci na základně Guantánamo | Zdroj: ČTK

Transport dalších třiceti zajatců z Afghánistánu na americkou základnu Guantanámo probíhal podle stejného scénáře jako u první skupiny. Zajatci byli spoutáni, měli zakryté oči a byli oblečeni do oranžových obleků. Každého muže hlídali na palubě letadla dva američtí vojáci. Celkový počet zajatců v provizorní věznici nejvyšší ostrahy tak dosáhne padesáti. Američané zadrželi v Afghánistánu celkem asi dva tisíce mužů. Podle britského listu The Times je mezi nimi nejmíň šest britských muslimů, dva Francouzi a jeden Australan.

Na Guantanámu jsou mezi zajatci i jeden Australan, dva Francouzi a jeden britský občan, což potvrdilo britské ministerstvo zahraničí. Dalších šest britských muslimů tam má být podle zpravodaje listu ještě dopraveno. Očekává se, že po výslechu na základně budou posláni do Spojeného království k potrestání.

Prvních dvacet zajatců přivezených na základnu bylo označeno za nejhorší charaktery z teroristické sítě. Američané hodlají rozložit břemeno zadržování teroristů tak, aby jejich soustřeďování pouze ve Spojených státech nevedlo k odvetným zásahům Al-Káidy.

Jak informuje spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, na jihu Afghánistánu v provincii Kandahár se místní paštúnské jednotky pokoušejí odzbrojit skupiny, které blokují cesty, přepadají auta a požadují od řidičů za takzvaný bezpečný průjezd značné částky. V obci Spin Buldak, která je zároveň hraničním přechodem do Pákistánu, dohlížel na odzbrojení občanů guvernér oblasti Gulaža Širazí, který se proslavil tím, že je zodpovědný za nedávné propuštění tří ministrů Talibanu na svobodu. Jejich vydání tvrdě požadují Spojené státy, které ministry vedou na svých seznamech nejhledanějších osob v Afghánistánu.

Australská televizní společnost ABC získala videozáznam, na kterém je zachycen výcvik příslušníků teroristické skupiny Al-Káida. Bojovníci na něm nacvičují atentát na světové vůdce při golfovém turnaji a v koloně automobilů. Z jednoho záběru je patrné, že útok měl být proveden ve Washingtonu. Informovala o tom agentura Reuters. Videokazetu objevili příslušníci afghánské Severní aliance v jednom z výcvikových táborů teroristů u Kábulu.

Velká Británie dnes údajně poprvé od Suezské krize v roce 1956 vyhlásí mobilizaci asi stovky záložníků. Podle dnešního vydání listu The Guardian oznámí mobilizaci ministr obrany Geoff Hoon. Povolávací rozkazy dostanou specialisté z vojenské rozvědky. Část z nich posílí službu v Londýně a ostatní budou vysláni do Afghánistánu, kde britští vojáci vyslýchají zajaté příslušníky Talibanu a Al-Káidy. Chtějí tak získat informace o jejich spojení s Británií a znalosti týkající se biologických, chemických a jaderných zbraní.

Rezervisté mohou být také použiti k ochraně jaderných zařízení, které by mohly být možnými cíli teroristů. Podle zákona z roku 1996 může vláda požádat o uvolnění záloh pozemní armády z civilního zaměstnání na rok, během kterého mají rezervisté zaručenu nekrácenou mzdu.

Olga Krupauerová, Milan Kocourek, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme