Na Guantánamu skončil i jeden Brit

V první skupině zajatců z Afghánistánu, které americká armáda dopravila na svou základnu Guantánamo na Kubě, je i jeden občan Británie. Bez dalších podrobností to v Londýně potvrdilo britské ministerstvo zahraničí. Šéf celého projektu, brigádní generál námořní pěchoty Michael Lehnert se o první dvacítce transportovaných vyjádřil slovy, že jde o "nejhorší živly" z řad teroristické organizace Al-Káida a hnutí Taliban.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci na základně Guantánamo | Foto: ČTK/AP

Skupinka dorazila na základnu amerického námořnictva v zálivu Guantánamo za přísného utajení a mimořádných bezpečnostních opatření v pátek večer. Muži byli spoutáni, na obličejích měli chirurgické masky a byli oblečeni do fluorescenčních oranžových kombinéz. Pentagon novinářům zakázal pořizovat obrazový záznam příletu. Vězni poté byli umístěni do provizorních cel o rozměrech asi dva krát dva metry, s betonovou podlahou a dřevěným stropem.

Londýn se stále snaží zjistit totožnost Brita ve vězení na americké vojenské základně na Kubě. Jeho přítomnost v transportu vězňů sice britské ministerstvo zahraničí ootvrdilo, avšak v neděli zároveň připustilo, že se ho zatím nepodařilo identifikovat.

Útěk z vězeňského komplexu, nazývaného pro mnohonásobnou a nepřetržitou ostrahu Rentgenový tábor, je podle Američanů nemožný. Zatím není jasné, jak dlouho budou vězni v táboře drženi. Američtí vyšetřovalé, kteří už také dorazili na základnu, doufají, že od zajatých bojovníků získají informace o místě úkrytu vůdce organizace Usámy bin Ládina. Nejasnosti jsou kolem statutu vězňů. Podle Spojených států se na zadržené příslušníky Al-Káidy a Talibanu nevztahují ženevská válečná ujednání, neboť nejde o válečné zajatce. Washington ale tvrdí, že s nimi bude zacházet v duchu mezinárodního práva.

Kubánská vláda oznámila, že přepravě zajatců na základnu Guantánamo nemíní klást žádný odpor. Naopak nabídla, že je ochotna vězňům během ubytování poskytnout lékařskou a zdravotní pomoc.

Z afghánského Kandaháru odletělo na Kubu v neděli Dalších 30 zajatců z řad Talibanu a teroristické sítě Al-Káida. Vězni jdoucí přes letištní plochu do nákladního letadla byli spoutáni a přes hlavu měli bílé kapuce. Každý šel v doprovodu dvou amerických vojáků. Na kandahárském letišti byla zhasnuta světla a ponecháno jen tlumené červené osvětlení.

Olga Krupauerová, Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme