Na Guantanámu skutečně znesvěcován korán

Vyšetřovací komise armády Spojených států potvrdila pět případů znesvěcení koránu na americké základně Guantánamo, kde jsou vězněni zajatci podezřelí z terorismu. V Pentagonu to oznámil velitel věznice generál Jay Hood. Odmítl ale podrobněji popsat způsoby, jakými byla posvátná kniha muslimů znesvěcována.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyvrátil jen informace o tom, že byl korán splachován do záchodu, jak tento měsíc otiskl časopis Newsweek. Tvrzení vyvolalo v muslimském světě velké protesty. Časopis později označil zprávu za nepodloženou a stornoval ji.

Komise americké armády vyšetřovala 13 případů, jen pět z nich se ale podařilo prokázat jako úmyslné znesvěcení koránu. Ostatní se týkají neúmyslného znevážení svaté knihy. Komise objevila i případy, kdy korán znesvětili sami muslimští zajatci. Jeden z vězňů z ní například vytrhl několik stránek. Armáda Spojených států současně oznámila, že prověří a upřesní vojenské předpisy pro zacházení s koránem.

Milan Kopp, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme