Na Guantánamu začíná slyšení s údajným nezletilým teroristou

Může někdo spáchat válečné zločiny v 15 letech? To je jedna z otázek, o které začne právě dnes rozhodovat americká vojenská komise na Guantánamu. Stane před ní dnes třiadvacetiletý Omar Khadr, kterého Američané viní z konspirace a přípravy teroristických útoků v Afghánistánu a už skoro osm let ho drží v nejpřísněji střežené věznici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společná modlitba vězňů | Foto: Vít Pohanka

Přímo na místě případ sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Víta Pohanky z věznice Guantánamo

„V táboře číslo 6 mě vítá velitel stráže. Jeho jméno vám nesmím říct a nesmím ho fotografovat. Věznice na základně Guantánamo na Kubě sice není zařízením, kde by se zadržení týrali, museli třeba podstoupit simulované topení nebo byli připravovaní o spánek, aby mluvili s vyšetřovateli. I tak jsou ale bezpečnostní opatření velmi přísná a celkově máte na Guantánamu pocit, že se nikdy nedozvíte tak úplně všechno.“

„Velitel stráže například odmítá, že by hlídal vězně. Nebyli odsouzení, a ve slovníku amerických ozbrojených sil jsou zadržení nebo zadržené osoby, které se údajně dopustily teroristických činů. Bez ohledu na to, že je zbytek světa za vězně považuje. A za co jiného také považovat člověka, jako je Omar Khadr? Američané ho zajali v roce 2002 nedaleko Chustu v Afghánistánu. Teď po skoro osmi letech na Guantánamu čelí pěti obviněním.“

„Prvním je vražda, druhým pokus o vraždu, třetím spiknutí za účelem vraždy, čtvrtým finanční podpora terorismu a pátým teroristické spiknutí,“ vypočítává kapitán David Iglesius, právní poradce vojenských komisí.

Podle obhajoby nevinný

Asi nepřekvapí, že Khadrův obhájce Barry Coburn nabízí jiný pohled:

„Bylo mu patnáct let a byl nezletilý, když ho američtí vojáci zadrželi po přestřelce u Chustu. Do Afghánistánu se dostal se svým otcem, který byl zabitý. A posledních osm let ho americká vláda držela bez možnosti komunikace.“

„V Amerických dějinách je obvinění patnáctiletého člověka z válečných zločinů bezprecedentní,“ říká Barry Coburn s tím, že obhajoba bude žádat vydání Omara Khadra do Kanady, jejímž je občanem. A tam bude doufat v osvobození nebo slyšení před řádným civilním soudem.

Přiznání po mučení?

Skutečnost, že Mohamedu Khadrovi bylo v době údajných zločinů patnáct let, nebrání vládě Spojených států, aby ho stíhala, říká právní poradce vojenské komise kapitán Iglesius:

„Může to být fakt, který vezme do úvahy soudce při rozhodování o trestu. Ale při slyšení, které dnes začíná, se bude jednat hlavně o tom, jestli soudce připustí jako důkaz Khadrova doznání, která učinil krátce po zadržení v Afghánistánu.“ Obhajoba teď tvrdí, že byla vynucená při jeho týrání.

„A jestli soudce uzná, že vyšetřovatelé Omara Khadra týrali a tak jeho přiznání získali, nemohou proti němu být použitá,“ připouští kapitán Iglesius.

Případ Omara Khadra bude v každém případě vojenská komise podle všeho řešit minimálně do léta. Celkem je na Guantánamu ještě dalších 182 osob. Jejich počet sice postupně, ale velmi pomalu klesá a i když prezident Obama nařídil zavřít jednu z nejnechvalněji proslulých věznic na světě do letošního ledna, nepodařilo se mu to. Kauzy jako Omar Khadr ukazují, že zavřít Guantánamo bude daleko složitější, než si americký prezident původně představoval.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme