Na Guantánamu začne fungovat vojenský soud

Čtyři muži podezřelí z příslušnosti k teroristické síti Al-Káida předstoupí tento týden před vojenský soud na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě. Jak připomíná deník New York Times od 2. světové války něco podobného Američané nepraktikovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo | Foto: US NAVY

Severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina informuje o tvrzení listu, že půjde o historickou výzvu americkému právnímu systému, ze které ochráncům lidských práv vstávají vlasy na hlavě.

U soudu nebude nic normální, muži podezřelí z terorismu budou mít poprvé šanci přihlásit se o svá práva za velmi omezených podmínek. Jejich setkání s právníky může být v určitých situacích monitorováno americkými úřady, svědci prošli tvrdým vyšetřováním a jsou v situaci, kdy jim samotným jde o život.

Naopak řada důkazů musí zůstat utajena a nemůže být použita. Řada opatření odporuje ženevským konvencím, také novináři nebudou mít šanci dozvědět se o případech ověřitelnou celou pravdu.

A navíc, pokud se budou chtít podezřelí teroristé odvolat, bude jejich případ posuzovat komise. A tu jmenoval muž, který jim pobyt na Guantánamu zařídil, americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme