Na Haiti poprvé od zemětřesení přistálo linkové letadlo
Pět týdnů po katastrofálním zemětřesení obnovilo Haiti pravidelné letecké spojení se světem. Jako první tam přiletěl stroj American Airlines z Miami. V uplynulých týdnech bylo letiště u metropole Port-au-Prince plně vytížené odbavováním letounů s humanitární pomocí.
Ničivé lednové otřesy připravily v chudém karibském státě o život přes 200 tisíc lidí a více než milion Haiťanů o střechu nad hlavou.
Podle Markéty Kutilové, která na ostrově koordinuje pomoc společnosti Člověk v tísni, je obnovení komerčních spojů důležité hlavně pro Haiťany, kteří chtějí ze země odcestovat.
"Denně jsou tady před většinou ambasád vidět nekonečné zástupy Haiťanů, kteří čekají na víza a povolení vycestovat z Haiti za svými rodinami, zejména do Kanady a do Spojených států. Takže pro ně to je určitě hodně důležité," řekla v Ozvěnách dne Radiožurnálu.
Podle ní jsou pět týdnů po katastrofě na většině míst už zajištěny dodávky pitné vody, horší to je ale s distribucí potravinové pomoci. Přístup k dostatečnému množství potravin tam má jen 15 procent lidí. Můžou za to zejména přetrvávající logistické problémy.
"A stále ještě je potřeba ozbrojený doprovod, pokud organizace dělají distribuci jídla, což také ztěžuje celý proces," dodala Markéta Kutilová.
OSN žádá pro Haiti další peníze
Organizace spojených národů požádala dárcovské země o další finanční prostředky na obnovu Haiti. Konkrétně o 1,44 miliardy dolarů. Na tiskové konferenci to oznámil generální tajemník Pan Ki-mun.
"Příliš mnoho lidí ztratilo na Haiti životy, domovy nebo živobytí. Jsou vytrvalí a trpěliví i v takto tíživé situaci. Vzkazujeme jim: Jsme s vámi a pomůžeme vám s obnovou země... Musíme znovu sáhnout hluboko do našich srdcí a zdrojů se solidaritou a soucitem. Dnes žádáme mezinárodní společenství o 1, 44 miliard dolarů," prohlásil generální tajemník světové organizace.
Situaci dále zkomplikují deště
Další prostředky jsou nutné proto, že v této zdevastované karibské zemi začíná další fáze humanitární pomoci, řekl ve vysílání Rádia Česko redaktor zahraniční redakce Radiožurnálu Pavel Polák, který Haiti krátce po zemětřesení navštívil.
"Teď už to není o vyprošťování lidí a akutních operacích, ale o tom, co udělat se stovkami tisíc lidí, kteří jsou bezprizorní, a navíc v době, kdy se blíží období dešťů," vysvětlil Polák.
Teprve nyní se také přesněji zjišťuje, co bude potřeba a kolik peněz se musí vynaložit na to, aby země začala nějakým způsobem fungovat dál.
Jak situace na místě v této chvíli vypadá, přiblížil Šimon Pánek z humanitární organizace Člověk v tísni, který se z Haiti vrátil včera.
"Situace na Haiti je samozřejmě komplikovaná, protože přibližně půl milionu lidí opustilo Port-au-Prince a snaží se zařídit se na blížící období dešťů a na období třeba půl roku, roku, než se budou moci vrátit."
"Lidé, kteří zůstávají v těch táborech, těch je několik set tisíce, aktuálně potřebují hlavně technické zázemí pro to období dešťů, to znamená velké igelitové fólie, zpevnění těch chatrčí, v kterých žijí, drenáže v těch táborech a relokaci. Část těch lidí bude relokována do nově postavených táborů, které jsou na okraji města a které by měly lépe vydržet to období dešťů," uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Pánek.