Na Haiti se dostává další pomoc, podle místních pomalu

Tři dny po katastrofálním zemětřesení si lidé v haitské metropoli Port-au-Prince nejvíce stěžují na pomalou pomoc. K celkovému chaosu dnes přispěl silný následný otřes. Zprávy o případných následcích zatím nejsou k dispozici. Zemětřesení podle odhadů Červeného kříže nepřežilo na 50 tisíc lidí, desítky tisíc jsou pohřešovány.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení na Haiti

zemětřesení na Haiti | Foto: AFP

OSN uvedla, že haitské hlavní město bylo zničeno nejméně z deseti procent. Dodávky humanitární pomoci údajně není snadné do oblasti dopravit, letiště je přeplněné. Čeká se ale na brzký přílet amerického nákladního letounu, který by měl na pobřeží Haiti dodávky pomoci koordinovat.

Podle Jana Mrkvičky z Člověka v tísni navíc panuje na Haiti chaos a největším problémem je bezpečnost humanitárních pracovníků. "Je tam spousta lidí, na ulicích leží mrtvoly. Lidé začínají být naštvaní. Kdyby tam teď někdo přijel s nekoordinovanou pomocí, tak může situaci akorát zkomplikovat," řekl Mrkvička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Rutsch z Centra cestovní medicíny byl hostem Světa o osmé.

Lidé jsou v šoku nebo propadají panice. I třetí noc po ničivém zemětřesení zůstávají v ulicích a na prostranstvích metropole Port-au-Prince v provizorních látkových přístřešcích.

Podle humanitárních pracovníků ztratily peníze pro přeživší Haiťany hodnotu, cennější je v těchto chvílích voda, které je stále nedostatek. To potvrzuje i zpravodaj České televize Michal Kubal, který se jako jeden z mála českých novinářů do oblasti dostal.

"Pitná voda je absolutně základním nedostatkem. Chybí léky, chybí zdravotnické potřeby," popisuje Kubal. Země je podle něj na pokraji kolapsu.

"Kromě nezávadné vody, je potřeba pro obyvatele zajistit nezávadné potraviny. A zajistit pro lidi místa, kde by si je mohli připravit," upozornil Jan Rutsch z Centra cestovní medicíny. Stejně tak je potřeba postavit přístřešky, kde by se lidé mohli kromě jiného chránit i před hmyzem.

Haiťané tak umírají kvůli dehydrataci, chladu nebo neléčeným zraněním. Problém je i nadále v provizorních nemocnicích, kde zranění čekají na ošetření a spí mezi mrtvými těly.

Těch jsou plné také ulice haitského hlavního města a začínají zapáchat. Objevily se už také případy rabování, kterým si lidé snaží zajistit dostatečný přísun potravin. "Vláda i celý svět na nás zapomněly," říkají zoufalí Haiťané. Podle mnohých přicházejí zahraniční týmy pozdě.

Na pomoc Haiti už ale přispěchal celý svět. Z českých charitativních organizací vyhlásily finanční sbírky organizace Člověk v tísni, katolická charita, Český červený kříž a také organizace Lékaři bez hranic, která do Karibiku posílá i chirurga. Sbírku vyhlásila také ADRA.

Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Přispět můžete i prostřednictvím dárcovských SMS a to ve tvaru DMS HAITI nebo DMS SOSHAITI nebo DMS ADRA, na čísle 87777.

Pomoc na místo vyslaly už Spojené státy, i jednotlivé státy v Evropě nebo v Asii. Přístup pro záchranné týmy a humanitární pomoc ale zčásti komplikuje to, že haitský přístav byl zemětřesením poničen. A velká plavidla tak mají problémy do něj vplout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Dolanský, ředitel (Hand for Help) a Jan Mrkvička (Člověk v tísni) v Poledních ozvěnách dne.

Také letadla, směřující s pomocí na Haiti, mají potíže. Přírodní katastrofa vyřadila z provozu i důležitá navigační zařízení na letišti. Velení nad ním už proto převzali Američané, konkrétně speciální jednotka a asi stovka výsadkářů.

Dalších osm stovek jich má dorazit dnes a k ostrovu směřují také americká vojenská plavidla včetně plovoucí nemocnice. Do pondělí má být na Haiti tři a půl tisíce vojáků a dva a půl tisíce příslušníků námořní pěchoty. Například britská vláda věnuje na pomoc Haiti šest milionů dvě stě tisíc liber, vedle výnosů sbírek jednotlivých dobročinných organizací.

Letiště v Port-au-Prince podle amerických velitelů zaplnila letadla s mezinárodní humanitární pomocí a paradoxně tak i ona její distribuci ještě více zkomplikovala. Prezident Barack Obama slíbil zatím sto milionů dolarů. Spojené státy podle jeho slov daly do pohybu nejrozsáhlejší humanitární akci v nedávné historii.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace vypravilo na Haiti tři letadla se záchranáři a lékařskou pomocí. Ta podle ruských úřadů zahrnuje mobilní nemocnici, včetně diagnostického centra, operačního sálu a jednotky intenzivní péče. Na palubě speciálů jsou i kynologové, vyprošťovací technika a psychologové se zkušenostmi z humanitárních misí.

Igor Maňour, Milan Kocourek, Jan Pokorný, Vít Pohanka, Martina Mašková, Martina Hanáčková, Veronika Sedláčková, Karolína Koubová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme