Na Haiti se pomalu zapomíná. Pomoc přitom stále potřebuje

Čtyři měsíce po zemětřesení z Haiti odcházejí jak humanitární organizace, tak američtí vojáci, kteří tam dohlíželi na bezpečnost. Poslední americký voják má odejít z Haiti do týdne. Přitom v zemi stále zůstávají statisíce lidí bez střechy nad hlavou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polorozbořená ulice

Polorozbořená ulice | Foto: Pavel Polák

Lidé žijí v provizorních táborech, kde bují kriminalita. Život jim navíc ztrpčuje období dešťů. Haiťané mají strach, že na ně svět brzo zapomene.

První vlna solidarity světa s Haiťany, která vyvrcholila při newyorském koncertu Pomozte Haiti se Stevie Wonderem či Brucem Springsteenem pomalu opadá. Haiti opustily humanitární organizace, které se soustředí na prvotní pomoc při katastrofách, a zůstávají ty, které umí i tu dlouhodobou.

To znamená opravit, znovu vybudovat infrastrukturu, postavit školy, nemocnice. A to není práce na týdny, ale roky. Uvědomuje si to například organizace Člověk v tísni a její ředitel Šimon Pánek.

„Kdybychom třeba teď na Haiti končili, ve chvíli, kdy jsou tam vybudovány uprchlické tábory, tak co by tam bylo, kdyby všechny organizace skončily? Okamžitá stabilizační fáze je samozřejmě strašně důležitá, ale je to třeba jenom dvacet, třicet procent. Mají-li lidé na Haiti se z toho dostat, tak potřebují dvou až tříletou fázi obnovy,“ řekl Pánek.

Člověk v tísni zůstane až 3 roky

Člověk v tísni zůstane na Haiti ještě dva až tři roky. Se stejnou dobou na první vlnu obnovy počítá také OSN, která na dárcovské konferenci v New Yorku vybrala pro tyto účely pět miliard dolarů.

Na dlouhodobou obnovu pak má Haiti přislíbeno po dárcovské konferenci dalších téměř deset miliard dolarů. I pokud se vyberou všechny slíbené peníze, je jisté, že celková obnova Haiti bude zdlouhavá.

Jisté je, že bez pomoci světa se obnova Haiti nepodaří. Hlavní díl pomoci nebude jen na OSN a humanitárních organizacích, ale také na americké vládě, která se na ostrově Hispaniola od zemětřesení angažuje.

USA tam mají vojáky. Ti se ale mají do příštího týdne stáhnout a panují obavy, jak to bude na Haiti s bezpečností. Jako o velké neznámé o tom mluví i Martin Bandžák ze společnosti Magna, která nyní připravuje program pomoci HIV pozitivním Haiťanům.

„Bezpečnost bude problematická. Bude potřeba to logisticky zajistit a domlouvat se s organizacemi, která tam budou působit dlouhodoběji,“ řekl Bandžák.

Američané pomalu odcházejí

Země se potýkala už před zemětřesením s vysokou mírou kriminality, téměř na denním pořádku jsou v zemi únosy cizinců - podnikatelů ale i humanitárních pracovníků.V provizorních kempech, kde stále žijí statisíce Haiťanů, kteří přišli i domovy při otřesech půdy, se mnozí krádeže a znásilňování.

Lidé v táboře | Foto: Pavel Polák

Teď čeká Haiti další test - odchod amerických vojáků. S odchodem amerických vojáků by ale neměly z Haiti odejít americké humanitární organizace peníze. Herec Sean Penn kvůli tomu, apeloval na zákonodárce v americkém kongresu.

„Dlužíme to jim a také sami sobě. Zahraniční politika Spojených států musí nadále pamatovat na Haiti. Je to válka proti nemocem, proti katastrofám způsobeným přírodou a chudobou. Americká armáda hrála a musí nadále hrát základní roli na Haiti. Výjimečný stav trvá. Musíme zajistit průhledné distribuování pomoci, musíme vytvořit takové podmínky pro humanitární organizace, aby dokázaly pro své projekty získat peníze,“ řekl Penn.

Haiťané sice nesli přítomnost amerických vojáků často špatně, na začátku dokonce mluvili o okupaci země. Nyní ale mají pocit, že s odchodem amerických vojáků odchází ze země i veškerá pomoc. Ta česká určitě nezmizí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o současné situaci na Haiti připravila Dana Votýpková.

Vedle Člověka v tísni působí na Haiti nevládní organizace ADRA nebo Česká charita. Na Haiti v těchto dnech vyrůstá kvalitně vybavená česká polní nemocnice. Přivezla ji tam liberecká organizace Hand For Help. Nemocnice bude pomáhat lidem v haitském Jacmelu, říká šéflékař výpravy Jiří Jadrý.

„Jacmel je svým způsobem částečně zajištěn. My bychom tam měli být mezičlánkem. To znamená zajišťovat pomoc především uprchlíkům z různých stanových táborů nebo jiných podobných vesnic, které se kapacitně nafoukly,“ řekl Jadrný.

Vedle lékařské pomoci chystají české nevládní organizace na Haiti programy na pomoc sirotkům, výuku dětí či zajištění živobytí farmářských rodin.

Dana Votýpková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme