Na Haiti vyprostili z trosek po sedmi dnech živou ženu

Haiti přibližně před hodinou podle amerických expertů postihlo další zemětřesení. Otřesy země měly sílu 6,1 Richterovy škály. To je o stupeň méně než minulý týden. Z té doby hlásí záchranáři zatím 75 tisíc mrtvých.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacienti, Port-au-Prince

Pacienti, Port-au-Prince | Foto: Julie Remy, Lékaři bez hranic

Dnešní otřesy postihly oblast asi 60 kilometrů od poničené metropole Port-au-Prince. Lidé podle našeho reportéra, který je na místě opouštějí ještě stojící budovy. Zatím nejsou zprávy o nových obětech.

Nalezeni živí

Záchranáři na Haiti vytáhli z trosek i po sedmi dnech čtyři živé lidi. Nejnověji jde o pětadvacetiletou ženu, kterou zavalila zeď zříceného supermarketu. Mohla dýchat a trochu se hýbat, celý týden ale nepila ani nejedla. Desítky záchranných týmů mezitím pokračují v hledání případných dalších živých lidí v sutinách domů, ale velkou naději si nedělají.

Šíření nemocí nahrává nedostatek pitné vody. I v normálních podmínkách Haiťany sužují nemoci jako AIDS, malárie nebo tuberkulóza. Zraněné po katastrofálním zemětřesení teď navíc ohrožují bakteriální infekce včetně sněti a tetanu.

Lidé na Haiti začínají být čím dál zoufalejší. Navzdory proudící pomoci, stále nemají dostatek pitné vody, jídla a dalších potřeb. V hlavním městě Port-au-Prince i přes částečné uklidnění situace stále pokračují zmatky a rabování.

Rabování přibývá

Jak přímo z Haiti hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák, v centru Port-au-Prince v jeho širokých zčásti troskami zasypaných ulicích pobíhají lidé. Proplétají se mezi motocykly a auty a vybírají zboží ze sutin obchodů. Občas propukne hádka nebo bitka a zazní střelba policistů z brokovnic. Rabování přibývá. I proto jsou častěji modré přílby OSN i americké vojáky, uvádí Polák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž zvláštního zpravodaje ČRo na Haiti Pavla Poláka z Všeobecné nemocnice v Port-au-Prince

Jednou z nejdůležitějších institucí je v současné době nemocnice. Ta v Port-au-Prince jako zázrakem přestála zemětřesení bez větších škod ale zela prázdnotou. Chybí ji potřebné vybavení a lékaři operují ve velmi špatných podmínkách.

Lékaři na ostrově varují, že situace se může proměnit v jednu z největších medicínských katastrof v historii. Podle ředitelky kanceláře Světové zdravotnické organizace v Praze Aleny Šteflové jsou nejnaléhavější hrozbou rány a různé druhy zranění. Na denním pořádku jsou amputace končetin kvůli hrozbě začínajících bakteriálních infekcí včetně sněti nebo tetanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace v Praze Alena Šteflová na Rádiu Česko

"Haiti je jako nejchudší země západní polokoule i v normálních podmínkách sužována nemocemi, jako je AIDS, malárie nebo tuberkulóza. Teď začínají přistupovat další - meningitidy, spalničky a především nemoci, způsobené kontaminovanou vodou a jídlem," uvedla Šteflová.

Nejdůležitější je podle ní zajistit dostatek čisté vody, jídla a léků. "Polovina Haiťanů žila i v normálních podmínkách v extrémní chudobě, 83 procent obyvatel mělo nedostatek sanitačních zařízení. Situace se teď ještě mnohonásobně zhoršuje," konstatovala Šteflová.

Česká pomoc

Na pomoc Haiti vyrážejí dnes i dva Češi. Humanitární pracovníci - Oldřich Pospíšil a Irena Klimková - budou pomáhat hlavně se zajišťováním základních potřeb. Mají také zmapovat situaci tak, aby bylo možné připravit humanitární projekty do budoucna.

Zatím není jasné, jak dlouho na Haiti zůstanou. Irena Klimková, která pracuje v Arcidiecézní charitě Olomouc, Českému rozhlasu řekla, že se dlouho nerozmýšlela a nabídku jet na Haiti přijala.

Prospět mají i rádia

Americká armáda rozdá na Haiti do konce týdne 50 tisíc malých radiopřijímačů. Všechna jsou opatřená bateriemi, které se dobíjejí ručně a současně pomocí solárního panelu. Jejich prostřednictvím chce obyvatelstvu předávat důležité informace o bezpečnosti a humanitární pomoci.

Nedostatek spolehlivých informací a elektřiny - to jsou po nedostatku jídla, vody a přístřeší dva z nejvážnějších problémů na Haiti. Americká armáda proto rozdá v Port-au-Prince 50 tisíc rozhlasových přijímačů s baterií na ruční a solární pohon, které mohou současně složit jako dobíječky mobilních telefonů.

Důležité informace už do éteru nad Haiti posílají vojenská letadla vybavená vysílači. Je mezi nimi i varování haitského velvyslance ve Spojených státech, aby se Haiťané nesnažili na malých plavidlech emigrovat na Floridu.

Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Přispět můžete i prostřednictvím dárcovských SMS a to ve tvaru DMS HAITI nebo DMS SOSHAITI nebo DMS ADRA, na čísle 87777.

Milan Kopp, Igor Maňour, Vít Pohanka, Lenka Buriánková, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme