Na Haiti zatím funguje jediná nemocnice schopná operovat

Zemětřesení na Haiti zabilo podle odhadů okolo 50 tisíc lidí. Celkem ale je postižených přes tři a půl milionu lidí. Potřebují jídlo, pití, střechu nad hlavou a často také zdravotní péči. Panují obavy, že se bez rychlé pomoci situace rychle zhorší. Můžou se rozšířit nakažlivé choroby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiti. Lidem chybí zdravotní péče.

Haiti. Lidem chybí zdravotní péče. | Foto: AFP

Organizace Lékaři bez hranic přímo v hlavním městě Haiti Port au Prince provozuje jednu z mála fungujících nemocnic od prvních okamžiků po zemětřesení.

Na Haiti Lékaři bez hranic fungují dlouhodobě. Jejich nemocnice se při zemětřesení sice zhroutila, ale podařilo se jim přestěhovat do jiné budovy a řadu nástrojů a zásob z trosek zachránit.

Proto takřka okamžitě po zemětřesení mohli znovu otevřít ordinace. Vedoucí mise Lékařů bez hranic Stefano Zannini je celou dobu přímo v Port au Prince a prostřednictvím dnešní telekonference popsal své zážitky těsně po zemětřesení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékaři bez hranic pomáhají Haiti

"Situace tady je opravdu katastrofická. My sice nemáme kapacity zachraňovat lidi z trosek, ale i tak máme práce dost. Po ulicích bloumají lidé, kteří potřebují ošetřit. Ať už je to jen obvaz na podrásanou ruku, zlomená končetina nebo akutní operace. Za těch pár dní jsme ošetřili přes dva tisíce lidí, z toho několik desítek potřebovalo operace."

Ale tisíce dalších lidí na pomoc teprve čekají. Takový objem zákroků musí spotřebovat i velké množství materiálu. Zásobování ve zničené zemi je obtížné. Chybí něco?

"Nám se naštěstí podařilo dostatek zásob zachránit a už máme další na cestě z našich skladišť ve Francii a v Panamě. Takže nedostatkem zatím netrpíme. Ale kdybych to měl shrnout, tak používáme asi nejvíce obvazů, dezinfekce a antibiotik. A také dek. Ty rozdáváme lidem, kteří přišli o vše, aby měli alespoň nějakou postel," říká Zannini.

Mezi další povinnosti lékařů patří i prevence epidemií. Po zkušenostech z jiných oblastí postižených katastrofou se tohoto nebezpečí zas tolik neobávají. Přesto pečlivě čistí vodu a sledují pacienty, zda se u nich neobjeví příznaky cholery nebo dizentérie.

A jak vlastně vypadá pracovní den lékaře po zemětřesení?

"Ze začátku jsme pracovali 20 až 24 hodin denně. To se ale samozřejmě nedá vydržet. Naším cílem je mít otevřeno 24 hodin denně, protože příliv pacientů je nekonečný. Personál teď pracuje ve dvanáctihodinových směnách."

"Máme tu pro ně i psychologa, který se stará o jejich duševní zdraví, protože zatím jsme jediní, a tak je práce opravdu vyčerpávající. Ale na cestě už jsou mobilní nafukovací nemocnice, ve kterých lze i operovat. A také další doktoři," dodává Zannini a doufá, že už brzy se situace zlepší příjezdem dalších záchranářů.

Jak pomoci lidem na Haiti

Z českých charitativních organizací vyhlásily finanční sbírky organizace Člověk v tísni, katolická charita, Český červený kříž a také organizace Lékaři bez hranic, která do Karibiku posílá i chirurga. Sbírku vyhlásila také ADRA.

Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Přispět můžete i prostřednictvím dárcovských SMS a to ve tvaru DMS HAITI nebo DMS SOSHAITI nebo DMS ADRA, na čísle 87777.

Marika Táborská, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme