Na Harvardu bude od příštího roku možné studovat zdarma

Od příštího roku by mělo být dostupné vzdělání na špičkové americké univerzitě Harvard zdarma. Přesněji řečeno tamní bakalářské studium pro vybrané talentované zájemce z rodin, které mají příjem menší než 65 tisíc dolarů ročně. Tato novinka by mohla zajímat i Čechy, kterých už ale dnes na Harvardu a dalších kvalitních zámořských univerzitách studují i díky různým stipendiím stovky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti Harvardovy univerzity

Studenti Harvardovy univerzity | Foto: Miroslav Konvalina

Absolventů prestižního Harvardu dnes chodí po světě víc než tři sta tisíc. Drtivá většina z nich jsou Američané. Jedince, kteří mohou říkat staré škole ve městě Cambridge alma mater, ale najdeme prakticky v každé zemi na planetě. 44 laureátů Nobelovy ceny působilo nebo působí právě na Harvardu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Jana Prokeše o uplatnění absolventů Harvardu v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Člověk, který ho úspěšně vychodil, má nejlepší předpoklady pro výborně placené zaměstnání. Ve Spojených státech pořád patří absolventi zmíněného ústavu a dalších univerzit z takzvané Ivy League mezi příjmovou elitu.

Ovšem ani v Česku není pro člověka s diplomem z dobré americké univerzity problém najít na místní poměry dobře ohodnocené místo. Hledat ho tedy v pravém smyslu ani nemusí, potvrzuje Eva Dědova z personální agentury Addeco.

„Myslím si, že tito lidé už během studia, během své stáže a podobných příležitostí získávají kontakty a vyhledávají firmy, kde po ukončení studia nastoupí do trvalého pracovního poměru. Tito lidé nevyhledávají práci prostřednictvím personálních agentur,“ řekla Eva Dědova.

Platy srovnatelné se zahraničím

Biologický ústav Masarykovy univerzity v Brně je špičkové vědecké pracoviště, které zaměstnává Čechy i cizince vzdělané či působící na nejuznávanějších západních univerzitách, na anglické King's College nebo americké Yale.

Jak se je podařilo do Brna přivést a jak vyznívá srovnání jejich platů s cizinou, vysvětlil přednosta ústavu profesor Petr Dvořák.

„Nám se to podařilo zejména díky programu Jihomoravského kraje Somopro, které umožňuje zaplatit zahraniční vědce zhruba ve stejné výši jako dokážou vydělat třeba někde v cizině. To znamená platy u zkušeného pracovníka, které dosahují devadesát tisíc měsíčně. To samozřejmě jsou výjimky, na které nedosáhne každý a české tabulky mzdové to neumožňují,“ uvedl Petr Dvořák.

Budování hvězdné kariéry

Na propíraném Harvardu už dnes studuje díky stipendiím několik Čechů. Od příštího roku by mělo být budování hvězdné kariéry díky novému programu školy po finanční stránce ještě dostupnější.

ČTĚTE TAKÉ: Méně majetní studenti Harvardu nemusejí od příštího roku platit školné

Celkově ale zůstane ikonická univerzita stejně jako další školy této kategorie pro většinu smrtelníků nedobytnou metou, upozorňuje studijní poradce Fullbrightovy komise Jakub Tesař.

„Je to pro osobnosti, pro studenty, kteří jsou jaksi nejen bystří a chytří, ale také aktivní ať už ve škole nebo ve své komunitě, ve svých mimoškolních aktivitách podobně,“ řekl Jakub Tesař.

Budoucím právníkům, lékařům nebo inženýrům, kteří ve tvrdé konkurenci uspějí, není pochopitelně otevřený jenom český rybník, ale celý svět.

Jan Prokeš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme