Na Harvardu se opět udělovaly žertovné Nobelovy ceny

Na Harvardově univerzitě v americkém Cambridge se v noci na dnešek předávaly Nobelovy anticeny. Uděluje je každoročně humoristický vědecký časopis Annals of Improbable Research, tedy Anály nepravděpodobného výzkumu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z udílení IG Nobelových cen

Z udílení IG Nobelových cen | Foto: Annals of Improbable Research

Loni se stal vítězem takzvané IG Nobelovy ceny v jedné z kategorií objev, že psí blechy skáčou výš než ty kočičí.

Pozoruhodné výzkumy zaujaly porotu i letos. Sice asi neposunou lidstvo dále, zato ale určitě pobaví. I když například cena za ekonomii je v současné hospodářské krizi poučná.

Nobelovu anticenu získali manažeři a auditoři čtyř islandských bank za to, že dokázali, "rychle transformovat maličké banky v obrovské banky a pak z nich hned zase udělat maličké".

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Harvardu se opět udělovaly žertovné Nobelovy ceny

Porota ocenila také centrální banku Zimbabwe a jejího guvernéra Gideona Gona, kteří dali lidem jednoduchý návod, jak se vypořádat ve zmatku s čísly na platidlech, a nechali vytisknout bankovky o hodnotách od jednoho centu do jednoho bilionu tamních dolarů.

Zemědělcům by zase v době ekonomické krize mohlo pomoci zjištění vědců z Newcastlu Catherine Douglasové a Petera Rowlinsona, že pojmenované krávy mají vyšší dojivost než krávy bezejmenné. Pokud prý má kráva jméno, žije v příjemnějším prostředí a bez stresu, dává více mléka.

Britští vědci si díky tomuto poznatku odnesli cenu za veterinární výzkum a není bez zajímavosti, že Cathrine Douglasová ocenění věnovala Purslane, Wendy a Tině, což jsou tři její neoblíbenější krávy, pravděpodobně s vysokou dojivostí.

Vynálezy, které mají rozesmát

Nobelovy anticeny se udělují už od roku 1991, a to v deseti kategoriích. I samotní vědci vnímají, že jde spíš o humor než o vědecké poznání. Ostatně smích je i v mottu akce, jak vysvětluje moderátor jednoho z diskusních večerů s kandidáty na cenu.

"Žertovné Nobelovy ceny jsou o svérázné, nepravděpodobné vědě. Vynálezy mají lidi nejprve rozesmát a teprve pak je přimět k přemýšlení. A co si o tom všem myslí, je čistě jejich věc," vysvětluje.

Není náhodou, že se žertovné Nobelovy ceny udělují jen krátce předtím než ty skutečné. Laureáty některých z nich se dozvíme už příští týden.

Vyhlašování Nobelových anticen se pravidelně účastní také nositelé Nobelových cen. Letos dorazil na ceremoniál v divadle harvardské univerzity Sanders Theatre i loňský držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.

Cena za literaturu pro irskou policii

Mezi těmi, kdo si pro ocenění přišel osobně, byl například Stephan Bolliger, vedoucí katedry forenzní medicíny z univerzity ve švýcarském Bernu. Spolu s kolegy doslat cenu míru za výzkum, zda jsou při úderu do hlavy nebezpečnější rány plnou, nebo prázdnou láhví od piva.

Tento výzkum má podle Bolligerových slov velkou váhu, protože prý pomůže soudům při posuzování škod a zranění způsobených útokem láhví. Mimochodem, úder prázdnou láhví je silnější než úder plnou láhví, i když obě mohou zlomit lebeční kost.

Z dalších objevů stojí určitě za zmínku vynález amerických vědců využitelný v armádě - podprsenka, která se dá přeměnit na dvě plynové masky.

Cena za literaturu si vysloužila irská policie, když udělila hned 50 pokut největšímu pirátovi irských silnic, řidiči se jménem Prawo Jazdy. Policisté totiž neopsali na pokutové bločky a upomínky jméno řidiče, ale název řidičského průkazu v polštině.

Martin Hromádka, Dana Votýpková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme