Na hranici Chorvatska a Bosny se množí problémy. Protestuje se tam proti rušení přechodů

Se vstupem Chorvatska do Evropské unie se jeho dlouhá hranice s Bosnou a Hercegovinou stala vnější hranicí unie. Režim se na ní zpřísnil, a to přináší hned druhý den po vstupu Chorvatska do EU problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na hranici Chorvatska a Bosny a Hercegoviny se zpřísnil režim | Foto: Reuters

Lidem, kteří na hranicích blokovali silnici, vadí, že se vstupem Chorvatska do EU a zpřísněním režimu na hranicích se bude rušit jeden hraniční přechod.

„Jde sice o malý přechod, ale místní tvrdí, že je to nespravedlnost, protože tento hraniční přechod tady byl i za dob Napoleona a cesta je historickou spojnicí. Dokonce tvrdí, že budou státní silnici, která vede opodál, blokovat, dokud jejich požadavky nebudou splněny,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech na hranicích Chorvatska a Bosny a Hercegoviny mluvil na Radiožurnálu zpravodaj ČRo Martin Ježek

Do problémů se kvůli novému režimu dostávají na hranici i kamiony. Když jedou podél chorvatského pobřeží směrem na jih, musí projet enklávou Neum, což je město, ve kterém má jako na jediném místě Bosna a Hercegovina přístup k moři.

Doteď nebyl problém touto enklávou projet, protože na základě zvykového práva se tam kontroly dělaly benevolentněji, než je standardní v EU. S tím je teď konec. Každý kamion, který územím projede, opustí na čas Evropskou unii. Zboží, které veze, musí být v určitém režimu celně projednáno, což je pro řidiče kamionů značnou komplikací.

pir, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme